Polonia mówi dość dyskryminacji
O wolność i tolerancję dla wszystkich – także dla katolików w Polsce,
o możliwość nadawania w systemie cyfrowym dla jedynej ogólnopolskiej katolickiej
telewizji apelowali Polacy mieszkający w Kanadzie. W pikiecie przed Konsulatem
Generalnym RP w Toronto kanadyjska Polonia wyraziła swój sprzeciw wobec
dyskryminacji katolickich środków społecznego przekazu i nieprzyznania Telewizji
Trwam miejsca na multipleksie.
"Telewizja Trwam i Radio Maryja to źródła prawdziwej informacji", "Rząd i
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji muszą też przestrzegać prawa", "Stop
dyskryminacji katolików w Polsce", "Stop dyskryminacji Telewizji Trwam" – z
transparentami głoszącymi te hasła w sobotę, 11 lutego, przed siedzibą Konsulatu
Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej przy Lakeshore Blvd. West w Toronto
zgromadziła się Polonia kanadyjska. W ten sposób wyraziła swój sprzeciw wobec
decyzji odrzucenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wniosku Telewizji
Trwam o przyznanie miejsca na cyfrowym multipleksie. Pokojowy protest odbył się
o godzinie 14.00, później uczestnicy pikiety wzięli udział we Mszy św. i
spotkaniu.
– Przebieg protestu był spokojny, towarzyszyło mu dużo modlitwy i
patriotycznych śpiewów – mówi o. Jacek Cydzik CSsR z Toronto. – Mimo
9-stopniowego mrozu i śniegu przed konsulatem zgromadziło się nadspodziewanie
wiele osób – ponad 300. Niektórzy mieli do pokonania 190 czy 100 kilometrów –
relacjonuje. Polacy przyjechali m.in. z London i z Barry, ale także z Hamilton,
Whitby, Grimsby, Oakville, Mississauga i oczywiście z Toronto. Były również
rodziny z dziećmi. – Chcemy wspólnie z Polonią przyłączyć się do obrony słowa i
wolnych mediów w Polsce, aby Telewizji Trwam została przyznana koncesja na
nadawanie w systemie cyfrowym. To telewizja, którą również tutaj oglądamy – mówi
Dariusz Rzeszutek. – Będziemy bronić jej cały czas – dodaje jego syn Hubert. –
Jesteśmy dziś wspólnie z Polską solidarni i chcemy oglądać Telewizję Trwam –
dodaje z kolei Małgorzata Grzywna z Barry.
Kanadyjska Polonia skierowała specjalną petycję do konsula RP w Kanadzie
Marka Ciesielczuka i poprosiła o przekazanie drogą dyplomatyczną żądań obywateli
polskich mieszkających poza krajem. Przede wszystkim Polacy wzywają władze
polskie do ochrony praw irówności wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, do
przestrzegania prawa i wykorzystania wszelkich prawnych i demokratycznych
procedur w celu zwrócenia uwagi Krajowej Rady na konieczność przestrzegania norm
prawnych. "Niech Rzeczpospolita Polska czerpie ze swych najchlubniejszych
tradycji tolerancji i umiłowania wolności. Ufamy, że nie ma już powrotu do
praktyk narzucanych nam siłą w ubiegłym stuleciu przez sowiecki totalitarny
reżim komunistyczny", czytamy w petycji. W podpisanym przez uczestników pikiety
liście Polacy wyrażają też całkowite poparcie dla stanowiska polskich biskupów
wyrażonego w komunikacie Rady Stałej Episkopatu Polski, mówiącego, iż
"wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza
zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa". Polacy mieszkający w Kanadzie
utożsamiają się także ze stanowiskiem XV Kapituły Prowincjalnej Redemptorystów,
która w komunikacie z 9 lutego zwraca uwagę, że "arbitralna odmowna decyzja"
Krajowej Rady "wpisuje się w szerszy problem, który polega na systematycznym
niszczeniu pluralizmu mediów w Polsce". Polonia solidaryzuje się również z
wieloma organizacjami społecznymi oraz z ponad milionem Polaków w kraju i za
granicą, którzy już złożyli swe podpisy pod listami protestacyjnymi.
Na zakończenie protestu, po podpisaniu petycji uczestnicy odmówili Koronkę do
Miłosierdzia Bożego w intencji tych wszystkich, którzy "zapomnieli, czym jest
demokracja i poszanowanie podstawowych swobód i wolności obywatelskich", mówi o.
Jacek Cydzik CSsR.
Dyskryminująca katolików i katolickiego nadawcę decyzja Krajowej Rady
wywołała fale protestów nie tylko w kraju. Oburzyła także rodaków mieszkających
poza Ojczyzną. W akcie sprzeciwu wobec wykluczenia katolickiej Telewizji z
multipleksu, a tym samym w przyszłości pozbawienia wielu Polaków możliwości
bezpłatnego odbioru, 11 i 12 lutego Polonia protestowała przed placówkami
dyplomatycznymi w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Polonia zaapelowała również
o przyłączenie się do protestu Polaków w kraju.
Agnieszka Gracz
