Papież Franciszek rozpoczął swoją najdłuższą zagraniczną podróż apostolską
Ojciec Święty Franciszek dotarł do Indonezji. Papież rozpoczął swoją najdłuższą zagraniczną podróż apostolską.
To 45. podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka. [czytaj więcej]
Dziś rozpoczynam podróż apostolską do niektórych krajów Azji i Oceanii. Proszę, módlcie się o owoce tej podróży.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) September 2, 2024
– Myślę, że jest to najdłuższy lot, jaki kiedykolwiek odbyłem – powiedział Ojciec Święty Franciszek.
Po 13-godzinnym locie Papież dotarł do stolicy Indonezji – Dżakarty.
To pierwszy punkt na mapie jego dwunastodniowej pielgrzymki po Azji i Pacyfiku. To wielkie wydarzenie dla indonezyjskich katolików, którzy stanowią zadecydowaną mniejszość w tym kraju.
Indonezja to kraj o największej na świecie liczbie muzułmanów. Jest ich tam ponad 200 milionów.
– Jestem bardzo dumna i wzruszona, ponieważ jesteśmy w kraju muzułmańskim i nadal odwiedza nas Papież, najwyższy przywódca katolicki – zaznaczyła s. Maria Celine, siostra posługująca w Indonezji.
Z wizyty Papieża cieszą się także wierni świeccy.
– Mam duże nadzieje, że wizyta Papieża w Indonezji przyniesie nam błogosławieństwo. Indonezja może stać się lepszym krajem w przyszłości. Zwłaszcza, aby mogła służyć światowemu pokojowi – mówiła kobieta, która cieszy się z pielgrzymki Papieża do Indonezji.
Dla wiernych wizyta Ojca Świętego to ogromne wzruszenie.
Sama podróż Ojca Świętego do Dżakarty była planowana od kilku lat, ale została opóźniona z powodu pandemii COVID-19 – mówił Joko Widodo, prezydent Indonezji.
– Jest to również trzecia wizyta papieska po czcigodnym papieżu Pawle w 1970 r. i czcigodnym papieżu Janie Pawle II w 1989 roku – podkreślił Joko Widodo.
Tuż po przylocie Ojciec Święty spotkał się w Nuncjaturze Apostolskiej z grupą uchodźców sierot i bezdomnych.
Na środę z udziałem Ojca Świętego zaplanowane jest oficjalne wydarzenie, na którym przemówi on do indonezyjskich przywódców politycznych. W czwartek Papież Franciszek weźmie udział w międzyreligijnym spotkaniu w największym meczecie w Azji Południowo-Wschodniej.
– Szczerze mówiąc, wyznaję inną religię, ale przybycie Papieża do naszego kraju podoba mi się. To oznacza bycie razem, związek i wzajemny szacunek. Nie mam nic przeciwko temu, że przyjeżdża do Indonezji – powiedział mieszkaniec Indonezji.
Celem podróży Ojca Świętego jest umocnienie wiary i lokalnego zakorzenienia katolików, a także nadanie Kościołowi kluczowej roli w prowadzeniu dialogu i budowaniu pokoju w regionie.
– Mam nadzieję, że w Indonezji zapanuje pokój i radość, zwłaszcza jeśli chodzi o budowanie harmonii między wspólnotami religijnymi i rozwiązywanie innych problemów, które są nam potrzebne – zaznaczył Erick Sebastian Naibaho, pracownik rządowy.
Obecna dwunastodniowa podróż Papieża to ponad 33 tys. kilometrów. Potrwa ona do 13 września. W jej trakcie Ojciec Święty dotrze do: Papui-Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru.
TV Trwam News