fot. PAP/Darek Delmanowicz

Fiskus nie przygotował przedsiębiorcom możliwości rozliczenia się poprzez e-PIT

Przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie wypełnić roczne zeznania, a na zwrot nadpłaconego podatku poczekają. Fiskus po raz kolejny nie udostępnił firmom możliwości rozliczenia się w ramach e–PIT-ów.

Nawet jeżeli przedsiębiorcy szybko złożą deklaracje, to trzymiesięczny termin na zwrot będzie się liczył dopiero od 15 lutego.

O zasady składania zeznań rocznych dla osób prowadzących własne biznesy zapytał Ministerstwo Finansów dziennik „Rzeczpospolita”.

Rzecznik tego resortu Iwona Prószyńska poinformowała, że ministerstwo nie wyklucza nowych udogodnień dla firm w zakresie składania deklaracji.

– Przygotowanie e-PIT-u dla przedsiębiorców jest zadaniem o wiele bardziej skomplikowanym niż przygotowanie takiego rozwiązania dla osób fizycznych. W przypadku przedsiębiorców mamy do czynienia z dochodami z różnych źródeł, czasami takimi, do których my na tym etapie przygotowywania formularza nie mamy dostępu. W związku z tym nie wykluczamy w przyszłości pojawienia się takiego rozwiązania, że to będzie e-PIT dla przedsiębiorców częściowo wypełniony przez skarbówkę, który oni będą musieli dodatkowo uzupełnić tymi danymi, jakie są w ich posiadaniu – mówiła Iwona Prószyńska.   

Iwona Prószyńska dodała, że terminy ws. rozliczeń i zwrotów nadpłaconych podatków wynikają z przepisów. Regulacje są takie same zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

MD/RIRM

drukuj