Dwadzieścia lat Radia Maryja

XX rocznica powstania Radia Maryja

1991-2011

 

„Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,

święte jest imię Jego” (Łk 1,49)

 


03.12.2011 r. Toruń (RM) Radio Maryja istnieje już od dwudziestu lat. Główne obchody tej okrągłej rocznicy odbędą się w sobotę 03.12.2011 w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Jak co roku do siedziby Radia Maryja przybędą tysiące wiernych słuchaczy z całej Polski i zza granicy. Rocznicowe spotkanie Rodziny Radia Maryja staje się okazją do wielkiego dziękczynienia za wspaniały dar: „katolickiego głosu w naszych domach”. Coroczne dziękczynienie Bogu włącza się w wypowiedziane kilkanaście lat temu przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja” (Watykan, 29 marca 1995).

Ojciec Dyrektor dr Tadeusz Rydzyk CSsR w ostatnim wywiadzie udzielonym Redakcji Informacyjnej Radia Maryja powiedział, że ta rocznica jest jak dwadzieścia róż pozbieranych i danych Panu Bogu oraz Matce Najświętszej. Sobotnie obchody są nie tylko rocznicą funkcjonowania najważniejszej katolickiej rozgłośni w naszej Ojczyźnie, ale także bardzo osobistym wydarzeniem dla milinów Polaków. Rodzina Radia Maryja jest wedle określenia Ojca dr Zdzisława Klafki CSsR „sanktuarium relacji międzyludzkich”. Natomiast Ksiądz Biskup Joseph Wiliam Tobin – redemptorysta, były generał zakonu oraz sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego nazwał Radio: „swoistą jasną latarnią dla Polski, dla Europy i dla Kościoła”.

Duchowe znaczenie toruńskiej rozgłośni, która jest „czymś więcej” niż tylko zwykłym radiem potwierdzają tysiące świadectw słuchaczy Radia Maryja. Wiele z tych świadectw na przestrzeni lat zostało opublikowanych . Oto osobiste słowa potwierdzające przeogromne działanie łaski Bożej poprzez oddziaływanie mediów katolickich:

„Dla mnie i moich braci – Radio Maryja i TV Trwam to dwaj wspaniali i prawdomówni nauczyciele z Polski. Media te nadają naszemu życiu pewien kierunek, uświadamiają nam, że przemiana świata zależy od każdego człowieka, który zaczynając od siebie samego, apostołuje dobrym słowem i przykładem” – Arleta z Daugavpils (Łotwa).

„Przyjaźnie, które trwają do dziś, i pasja, która stała się pracą – tak chyba najkrócej mogę podsumować ślad, jaki odcisnęła w moim życiu działalność w Młodzieżowym Kole Radia Maryja” – Angelika z Inowrocławia.

Jeszcze inaczej duchowe znaczenie Rozgłośni w artykule pt. „Formacja i misja Radia Maryja” wyraził Ksiądz Biskup dr Wacław Depo: „Nie sposób nie zauważyć i nie usłyszeć, że Radio Maryja jest jedynym nośnikiem medialnym w Polsce i poza jej granicami – który wiernie i w całości przekazuje głos Następców św. Piotra. Niezależnie od miejsca pielgrzymek Papieża Polaka czy Benedykta XVI zarówno Radio Maryja, jak i Telewizja Trwam są obecne w dziele nowej ewangelizacji”.

Pan Bóg posługuje się ludźmi, aby realizować swoje plany w świecie. Takim człowiekiem okazał się Ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Mateusz Wyrwich na łamach najnowszego TK Niedziela podaje następującą charakterystykę charyzmatycznego założyciela Radia Maryja: „skromny zakonnik, doktor teologii, a zarazem wspaniały ewangelizator i menedżer”. Ojciec Dyrektor z wielką pokorą podchodzi do Radia Maryja i dzieł z nim związanych. Wspaniałym prezentem, jaki ofiarował słuchaczom z okazji dwudziestej rocznicy powstania rozgłośni jest wywiad-rzeka przeprowadzony przez red. Szymona Cieślara: „Życie jest ciekawe. Z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem CSsR rozmowy niedokończone”. Można przypuszczać, że książka okaże się wielkim bestsellerem. Innym ważnym wydawnictwem jest album „Pamiątka XX-lecia posługi Radia Maryja”. Warto przypomnieć również wydaną przed ponad miesiącem książka autorstwa Ojca Dyrektora: „W służbie Bogu i Ojczyźnie. Apostolski wymiar Radia Maryja”. Autor podaje w niej ważne dane dotyczące funkcjonowania Radia: „Rozgłośnia ta nadaje 24 godziny na dobę na falach UKF. Dostępna jest także emisja internetowa (Real audio).(…) W roku 1994 stacja otrzymała koncesję ogólnopolską, utrzymywana jest zaś z dobrowolnych datków i darowizn słuchaczy.(…)Pod względem słuchalności Radio Maryja klasyfikuje się, według tzw. sondaży na 4. miejscu w Polsce. Rytm programu wyznaczają pory Mszy świętych i modlitwy związane z kalendarzem Kościoła katolickiego.(…)Radio dociera do ok. 96% ludności Polski, a jego zasięg to ok. 95,45% powierzchni naszego kraju. Od 1993 roku program rozgłośni retransmitowany jest przez satelitę Eutelsat II – F2, dzięki czemu jest odbierany również na terenie Europy (satelity: WL i Astra). Od 1994 roku Radio Maryja dociera również do USA, Kanady i Ameryki Środkowej (satelita American 4)” (O. dr Tadeusz Rydzyk.

„W służbie Bogu i Ojczyźnie. Apostolski wymiar Radia Maryja”, Warszawa 2011, s.22-23).

Radio Maryja to niesłychanie szeroka rzeczywistość, która staje się obszarem badań naukowych wielu dziedzin: socjologii, teologii pastoralnej i teologii duchowości, politologii. W nowatorski sposób wspólnotowy charakter Radia Maryja ukazuje Ojciec Dr Zdzisław Klafka, który używa metafory sieci. Wymienia więc: „sieć dziecięcych serc, sieć młodych serc, sieć rodzin, sieć sumień wykraczająca poza granice Polski”.

Ta ewangelizacyjna sieć jest realizacją idei a zarazem dziedzictwem ewangelizatorów Polski sprzed lat takich jak św. Maksymilian Maria Kolbe i bł. ks. Ignacy Kłopotowski.

Genialnym pomysłem, na którym została oparta formuła radia jest jego interaktywność. Słuchacze współtworzą audycję. Bliskość i rodzinny charakter rozgłośni umacniają spotkania takie jak obchody rocznicy Radia Maryja.

W sobotę 3 grudnia już o 9.00 rozpoczną się rozmowy z pielgrzymami. Będzie można również zwiedzać siedzibę Radia Maryja oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Organizatorzy spotkania przygotowali wiele stoisk, gdzie oferują zakup książek katolickich oraz uzyskanie informacji na temat Radia Maryja, Telewizji Trwam i innych dzieł ewangelizacyjnych. O godz. 12.30 w toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kościele św. Józefa zostanie odmówiony Różaniec Święty. O 13.30 rozpocznie się koncert pt. „To już 20 lat”. W Godzinie Miłosierdzia, czyli o 15.00 rozpocznie się Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej zostaną przywitani goście. Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. pod przewodnictwem ordynariusza toruńskiego Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego. Homilię wygłosi metropolita gdański Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Uroczystości odbędą się również w Bydgoszczy 8 grudnia 2011. W kościele św. Jadwigi Królowej o 18.00 będzie celebrowana uroczysta msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Tyrawy – ordynariusza diecezji bydgoskiej.

Dwudziesta rocznica powstania Radia Maryja staje się okazją do podsumowań apostolskiej i społecznej działalności rozgłośni. Wielkie sukcesy Rodziny Radia Maryja zachęcają do odważnego spoglądania w przyszłość. Ojciec Święty Jan Paweł II wyznaczył Radiu Maryja najważniejsze zadanie, które musi być konsekwentnie realizowane pomimo zmieniającej się sytuacji społecznej i ekonomicznej: „Moi drodzy, zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja, to znaczy rozprzestrzenianie Bożego Orędzia Zbawienia, głoszenie Dobrej Nowiny i dzielenie się nią z każdym człowiekiem dobrej woli” (Watykan, 29 marca 1995).

 

ks. Grzegorz Bartko

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl