Beatyfikacja Apostoła Miłosierdzia

W niedzielę, 28 września 2008 roku, o godz. 11.00 odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku beatyfikacja Sługi Bożego księdza Michała Sopoćki. Obok św. Siostry Faustyny Kowalskiej przysługuje mu zaszczytny tytuł Apostoła Miłosierdzia Bożego. Organizatorzy uroczystości spodziewają się, że może na nią przybyć nawet 100 tys. wiernych. Mszy św. przewodniczył będzie legat papieski ks. abp Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Ksiądz Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 roku w Juszewszczyźnie (zwanej też Nowosadami) w powiecie oszmiańskim. W 1910 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Wilnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1914 roku. – Rozpoczyna swoje kapłaństwo z przesłaniem, aby jego praca włączona była w wielki nurt działalności Kościoła, by pracować dla sprawy Bożej. I to czyni przez całe swe życie – zwrócił wczoraj uwagę na konferencji w Warszawie ks. Henryk Ciereszko, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego. Od 1919 roku ks. Sopoćko był jednocześnie kapelanem wojskowym. W 1928 roku otrzymał stanowisko zastępcy profesora na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz wykładowcy w seminarium duchownym.

W jego życiu najgłębiej zaznaczyła się służba Miłosierdziu Bożemu. – Rok 1933 i spotkanie ze św. Siostrą Faustyną. Tutaj pojawia się idea, która jest mu bliska, czyli sprawa Bożego Miłosierdzia. Był przygotowany do wejścia w rolę spowiednika św. Faustyny i Apostoła Bożego Miłosierdzia. Bardzo pomógł Siostrze Faustynie – podkreślił ks. Ciereszko. Ksiądz Sopoćko jako jej spowiednik i kierownik duchowy z czasów wileńskich zainspirowany jej objawieniami oddał się całkowicie szerzeniu prawdy i kultu Miłosierdzia Bożego. Opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta, przyczynił się do namalowania pierwszego obrazu Jezusa Najmiłosierniejszego Zbawiciela, współtworzył także Zgromadzenie Zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego. – Ksiądz Sopoćko powiedział, że Miłosierdzie to wychodzenie naprzeciw wszelkiej nędzy ludzkiej. I robimy to, wielbiąc, głosząc i wypraszając Boże Miłosierdzie – mówiła na spotkaniu s. Dominika Steć ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 roku.

Mieszkańcy Białegostoku są przekonani, że to wstawiennictwo przyszłego błogosławionego kapłana uratowało tysiące istnień ludzkich. W 1989 r. na stację w Białymstoku wjechał pociąg z ZSRS z chlorem, który się wykoleił. Jednak chlor nie wydostał się z cystern. – Co roku dziękujemy Panu Bogu za ocalenie Białegostoku od skutków katastrofy wykolejenia cystern z chlorem. Wierni zawdzięczają to ocalenie wstawiennictwu ks. Michała Sopoćki – powiedział ks. Andrzej Kozakiewicz, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

W 1987 roku, dostrzegając gorliwą służbę Bogu i Kościołowi w kapłaństwie oraz świętość życia ks. Sopoćki, rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, który trwał do 1993 roku. W 2002 roku dokumentacja procesu wraz z obszerną biografią ks. Sopoćki przekazana została do Kongregacji ds. Świętych w Rzymie. 20 grudnia 2004 r. w Watykanie ogłoszony został uroczyście w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego. W grudniu 2007 roku zatwierdzony został w Watykanie cud za przyczyną Sługi Bożego. Szczegóły na temat cudu nie są ujawniane, ponieważ osoba, której dotyczy, zastrzegła sobie anonimowość. W styczniu 2008 roku za potwierdzeniem Ojca Świętego Benedykta XVI wyznaczono termin beatyfikacji Sługi Bożego, która odbędzie się 28 września 2008 roku w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie spoczywają doczesne szczątki ks. Sopoćki.


Paweł Tunia
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl