Amerykanie poznają historię „Solidarności”
W Chicago otwarto wystawę przygotowaną z okazji 30. rocznicy
utworzenia "Solidarności". Ekspozycję "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów
Polski, 1980-1981" przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
Uroczystość otwarcia ekspozycji odbyła się na Northeastern Illinois University (NEIU).
Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Jak podkreślił bowiem podczas otwarcia
prezes IPN Łukasz Kamiński, NEIU od lat jest aktywnym ośrodkiem naukowym,
leżącym w sercu dużej społeczności polskiej i mocno z nią związanym. Aby wystawa
mogła trafić do jak największego grona odbiorców, została przygotowana zarówno w
polskiej, jak i angielskiej wersji językowej. – Jest to wystawa specjalnie
przygotowana dla odbiorcy zagranicznego. Staramy się przypominać światu, jak
wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata, miał ruch
"Solidarność" – powiedział Kamiński w rozmowie z PAP. – Staraliśmy się przez
symboliczne ujęcia, przez dobór bardzo charakterystycznych zdjęć, kluczowych
haseł, takich jak godność, nadzieja, entuzjazm, przypomnieć, czym była
"Solidarność". Mam nadzieję, że niektórzy widzowie naszej wystawy zechcą sięgnąć
głębiej do innych źródeł, książek, opracowań czy poszukać czegoś w internecie –
wyjaśnił. – Takie było założenie tej wystawy, że ma ona zaciekawić,
zaintrygować, natomiast w ten sposób nie można przekazać całej wiedzy o tak
fenomenie, jakim była "Solidarność" – dodał Kamiński.
Ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z działalnością
"Solidarności" – od strajków sierpniowych 1980 roku, po wprowadzenie stanu
wojennego w grudniu 1981 roku. W sierpniu i we wrześniu br. prezentowana była w
Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie, zaś od września do początku listopada na
Columbia University w Nowym Jorku. W budynku biblioteki Northeastern Illinois
University w Chicago wystawę można oglądać do 28 listopada br.
Marta Ziarnik
