fot. pixabay.com

Politycy PiS apelują o zablokowanie porozumienia z Mercosurem

Posłowie PiS oczekują od rządu wykorzystania wszystkich możliwości, aby zablokować porozumienie z Mercosurem. Chodzi o umowę o wolnym handlu, która ma zostać zawarta między Unią Europejską, a organizacją zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj.

Opozycja ostrzega, że jeśli umowa wejdzie w życie, to Europa zostanie zalana tanią i niespełniającą unijnych norm żywnością z Ameryki Południowej. Obecnie import żywności z krajów Mercosuru jest możliwy pod warunkiem spełnienia unijnych standardów bezpieczeństwa i jakości.

Poseł PiS, Ryszard Bartosik, powiedział na konferencji w Sejmie, że potrzebna jest inicjatywa dyplomatyczna w celu zablokowania umowy.

– Rząd i minister rolnictwa nie wykorzystują wszystkich instrumentów, które mają, aby zablokować tę umowę. Chcemy zaapelować do rządu, aby umowa z Mercosur, a dokładnie jej zablokowanie, stało się priorytetem naszej prezydencji w Unii Europejskiej, która zaczyna się z początkiem 2025 roku. Musimy się sprzeciwić tej umowie dla dobra polskiego rolnictwa, dla naszych konsumentów – podkreślił poseł Ryszard Bartosik.

Rząd zapowiada, że nie zgodzi się na umowę na linii UE-Mercosur. Krytyczne są także m.in. Francja, co zapowiedział prezydent Emmanuel Macron i Włochy, o czym poinformowała premier Georgia Meloni.

RIRM

drukuj