PAP/EPA

Prezydent A. Duda: Sumaryczna pomoc dla Ukrainy to 3,3 proc. naszego PKB – to ok. 100 mld złotych

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekazaliśmy Ukrainie ponad tysiąc sztuk ciężkiego sprzętu. Polska od początku rosyjskiej agresji wspiera rząd w Kijowie, ukraińskie społeczeństwo oraz armię poprzez dostawy broni i amunicji.

Prezydent RP wziął w sobotę udział w obchodach ukraińskiego Dnia Niepodległości. Po wizycie w Kijowie głowa państwa udzieliła wywiadu Kanałowi Zero.

Andrzej Duda mówił m.in. o sprzęcie, jaki trafił na Ukrainę. Polska przekazała m.in. prawie 400 czołgów, armatohaubice Krab, dziesięć MiG-ów i dziesięć śmigłowców.

– Naprawdę dużo tego sprzętu daliśmy Ukrainie. Jak na nasze możliwości sumaryczna pomoc dla Ukrainy, cała – i militarna, i niemilitarna, czyli pomoc humanitarna, którą daliśmy uchodźcom z Ukrainy – to jest 3,3 proc. naszego produktu krajowego brutto, ok. 100 mld złotych, więc to są naprawdę potężne kwoty. 12 miliardów samej pomocy militarnej, więc naprawdę dużo Ukrainie daliśmy, jak na nasze możliwości. Zachowaliśmy się jak dobry sąsiad – podkreślał prezydent.

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa 915 dni. Ukraińska armia, dzięki sprzętowi i amunicji z Zachodu, odpiera ataki Rosjan.

Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą też ofensywę w obwodzie kurskim w Rosji.

RIRM

drukuj