M. Morawiecki: Wzywam premiera D. Tuska, by zwołał sztab kryzysowy
Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki, zaapelował we wtorek do premiera Donalda Tuska, by w związku z podtopieniami i opadami, które miały miejsce na południu Polski zwołał sztab kryzysowy. Premier musi działać – podkreślił polityk PiS.
Prezydent Bielska-Białej ogłosił we wtorek alarm powodziowy https://www.radiomaryja.pl/informacje/prezydent-bielska-bialej-oglosil-alarm-powodziowy/ na terenie miasta – podał rzecznik bielskiego magistratu, Tomasz Ficoń. Po obfitych opadach deszczu w mieście zalanych zostało wiele dróg, posesji i budynków. Strażacy otrzymali setki zgłoszeń. We wtorek rano w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zabrał się sztab kryzysowy.
We wtorek rano na rzekach w woj. śląskim w pięciu miejscach przekroczone były stany alarmowe, a w pięciu innych – ostrzegawcze. Stan alarmowy przekraczała Olza w Cieszynie, Wapienica na stacji Podkępie, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach, Odra na stacji Olza i Biała na stacji Czechowice-Bestwina.
Do tych wydarzeń Morawiecki nawiązał na konferencji prasowej przed spalonym centrum handlowym przy Marywilskiej.
„Dzisiaj mamy też do czynienia z tragiczną sytuacją podtopień w wielu miejscach na południu Polski. Wzywam premiera Tuska, żeby w związku z tymi powodziami, w związku z tymi podtopieniami, w związku ze stratami materialnymi, które już nie tylko grożą Polakom, ale już tam wystąpiły, żeby zwołał sztab kryzysowy” – podkreślił.
„Premier musi działać” – oświadczył Morawiecki.
Cała Polska zmaga się z nawałnicami i podtopieniami. Jak zwykle wielką pracę wykonują tu nasi wspaniali strażacy z @KGPSP i @ochotnicy, którym należą się wielkie uznanie, podziw i podziękowania.
🇵🇱👩🏼🚒👏
A co robi @donaldtusk? Intensywnie działa na twitterze i zajmuje się… pic.twitter.com/xQ1Fovv9EB— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) June 4, 2024
Jednocześnie zaapelował do Tuska, by ten nie organizował przedwyborczych i rocznicowych imprez.
„Żeby zajął się tymi poważnymi problemami, z którymi tam mamy do czynienia, a nie organizował jakieś spotkania, wiece, które nijak się mają do realnego rządzenia przez premiera rządu” – podkreślił polityk PiS.
W mediach społecznościowych w podobnym tonie wypowiedział się europoseł Joachim Brudziński.
„5 lat temu, jako szef MSWiA, przerwałem kampanię wyborczą i pojechałem razem z Premierem Morawieckim koordynować działania pomocowe na terenach podtopionych na południu Polski” – napisał na platformie X Brudziński.
5 lat temu, jako szef MSWiA, przerwałem kampanię wyborczą i pojechałem razem z Premierem Morawieckim koordynować działania pomocowe na terenach podtopionych na południu Polski. Gdzie dziś jest Polski rząd? Wzywam premiera Tuska i szefa MSWIA T. Siemoniaka do natychmiastowej…
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) June 4, 2024
„Gdzie dziś jest Polski rząd? Wzywam premiera Tuska i szefa MSWiA T. Siemoniaka do natychmiastowej pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują po nawałnicach na południu Polski” – zaapelował polityk PiS.
PAP



