Oświadczenie Kongresu Polaków ze Szwecji
Kongres Polaków w Szwecji, największa w Skandynawii polonijna organizacja
wywodząca się z nurtu niepodległościowego, oświadcza, co następuje:
Stanowczo protestujemy przeciw jawnemu naruszeniu prawa przy rozpatrywaniu
wniosku o koncesję na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam przez organ
państwowy, jakim jest KRRiT.
Organ państwa mający – zgodnie z art. 213 Konstytucji – "stać na straży
wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i
telewizji", świadomie i cynicznie ów artykuł łamie, pozbawiając znaczną grupę
obywateli ich podstawowych praw. Takim prawem jest możliwość oglądania Telewizji
Trwam – co decyzją wykluczenia z multipleksu Fundacji Lux Veritatis
uniemożliwiono.
Decyzja Krajowej Rady jest szyderstwem z 90% Narodu, dzielącą społeczeństwo w
wolnym kraju, którego art. 1 Konstytucji stwierdza uroczyście, że
"Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli". Przypomina to do
złudzenia niechlubne lata bolszewizmu w Polsce i walki władzy z Kościołem,
zmusza do zastanowienia, o jaką wolność walczyliśmy oraz jakie były intencje
tych, których ta walka do władzy wyniosła.
Polacy mieszkający poza granicami kraju, będący z dala od Ojczyzny często w
konsekwencji właśnie niegodzenia się na taką rzeczywistość kiedyś, ale i teraz,
mają moralne prawo wyrazić swój protest w tej sprawie, nawet jeśli dostęp do
Telewizji Trwam poprzez satelitę jest dla nich możliwy – na razie.
Mamy prawo do opiniowania wydarzeń krajowych. Mamy prawo do solidarności z
pozbawianą podstawowych praw częścią społeczeństwa naszej Ojczyzny.
Zarząd Kongresu Polaków w Szwecji
Sztokholm, 28 stycznia 2012 r.
