Pomaga i edukuje
W sierpniu 1996 r. zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Szok i
najtrudniejszy czas przeżywał w samotności. Fakt życia z nieuleczalnym
schorzeniem wymaga odwagi i determinacji, wytrwałości i wewnętrznej dyscypliny.
Akceptacja choroby i odnalezienie samego siebie były najtrudniejszym życiowym
egzaminem. Jerzy Józef Łukasiewicz, bo o nim mowa, cierpi na parkinsona już 16
lat. W 2004 r. założył Fundację "Żyć z chorobą Parkinsona", która edukuje
chorych i ich rodziny oraz im pomaga.
Początki fundacji jej założyciel pamięta doskonale. Na starcie miał mało
pieniędzy, ale za to dużo serca. Opowiadał o chorobie Parkinsona, edukował i
wspierał każdego, kogo mógł. – Jeszcze kilka lat temu nie było słychać w mediach
o tej chorobie, bo nie była spektakularna, sensacyjna. Tymczasem chorzy, jak i
ich rodziny potrzebowali wiedzy i wsparcia. Nadal potrzebują – mówi Jerzy
Łukasiewicz. Dlatego zakres działania fundacji jest szeroki. Jej głównym
zadaniem jest wyzwalanie aktywności w środowisku osób z parkinsonem poprzez
rozwijanie grup samopomocowych i stowarzyszeń regionalnych. Pozwala to na
zorganizowanie pomocy dotkniętym schorzeniem, usprawnienie przepływu informacji,
lepszej współpracy z lekarzami, korzystanie ze światowych osiągnięć w leczeniu
parkinsona. – Staramy się nie tracić z oczu oczywistego faktu, że pomoc choremu
na parkinsona najlepiej świadczyć w miejscu jego zamieszkania ze względu na
obecność najbliższych mu osób, większe poczucie bezpieczeństwa, a także ze
względu na niższe koszty. Uważamy, że pobyt w różnego rodzaju placówkach
specjalistycznych powinien mieć jedynie charakter czasowy – uważa Łukasiewicz.
Fundacja nie zastępuje służb medycznych ani instytucji opieki społecznej, ale
pełni rolę służebną wobec chorych i ich opiekunów, stowarzyszeń, grup
samopomocowych oraz wspomaga działania lekarzy. Przybliża również problemy, z
jakimi stykają się osoby chore, m.in. dyskryminacja w pracy, brak zrozumienia,
np. w miejscach publicznych.
Fundacja może także wspomóc cierpiących na parkinsona i ich rodziny poprzez
m.in. dofinansowanie rehabilitacji, zajęć logopedycznych, psychoterapii, jak
również służy pomocą materialną dla dzieci osób dotkniętych tym schorzeniem.
W ciągu 6 lat działalności od samego początku fundacja prowadzi bezpośrednią
pomoc chorym. Przy udziale specjalistów wydała m.in. kilka tematycznych
poradników o rehabilitacji, żywieniu, leczeniu, które są udostępniane całkowicie
bezpłatnie. Ponadto od 2010 r. ukazuje się ogólnopolski Kwartalnik "PARKINSON –
Polska" przekazywany osobom zainteresowanym również bezpłatnie. Jeśli ktoś chce
otrzymać publikację, powinien kierować prośbę na adres: ul. Czerska 18, klatka
X, pierwsze piętro, lokal 243, 00-732 Warszawa, telefon: 22 409 77 56.
Priorytetem fundacji jest także pomoc w tworzeniu regionalnych i lokalnych
kół pomocy osobom dotkniętym parkinsonem. Fundacja bierze też udział w projekcie
organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II "Miasto Miłosierdzia", którego
głównym celem jest prezentacja różnych form dobroczynności i filantropii.
Z chorobą parkinsona trudno żyć. Cierpiący na nią muszą być przygotowani na
uciążliwe objawy jej towarzyszące, jak np. drżenie rąk, trudności w poruszaniu
się, niewyraźna mowa.
Jerzy Józef Łukasiewicz jest zdania, że osobom niewierzącym trudniej znosić
chorobę, bo do tajemnicy cierpienia trzeba dorosnąć duchowo. Siłę można znaleźć
w modlitwie, pamiętając, że cierpienie przynosi także pozytywne wartości.
Patronem fundacji jest bł. Jan Paweł II, który uczył wszystkich chorych, jak
cierpliwie znosić ból oraz zachować godność.
