Wrocławskie parafie wspierają życie
Specjalny fundusz na organizację pomocy rodzinom wielodzietnym,
kobietom w stanie błogosławionym, matkom w trudnej sytuacji materialnej oraz
wspierający instytucje służące rodzinie został utworzony w parafiach
archidiecezji wrocławskiej.
Ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, powołał na
terenie archidiecezji wrocławskiej Parafialną Fundację Ochrony Życia. To jedna z
cennych inicjatyw Kościoła, dzięki której lokalne wspólnoty parafialne będą
mogły dotrzeć z bezpośrednią i konkretną pomocą materialną do najbardziej
potrzebujących. W poszczególnych parafiach zostaną wyodrębnione środki na
organizację skutecznej pomocy potrzebującym rodzinom. W specjalnym komunikacie
odczytanym w kościołach w święto Świętej Rodziny ksiądz arcybiskup wyraża
przekonanie, że "fundacja stanie się widocznym znakiem i skutecznym wyrazem
zatroskania Kościoła na poziomie parafii ochroną ludzkiego życia od poczęcia i
wsparcia rodzin przeżywających szczególne trudności".
Jak powiedział "Naszemu Dziennikowi" wikariusz generalny wrocławskiej kurii
metropolitalnej ks. bp Edward Janiak: "Nowa inicjatywa ukierunkowana jest przede
wszystkim na niesienie pomocy rodzinom, szczególnie wielodzietnym, kobietom
będącym w stanie błogosławionym oraz samotnym matkom znajdującym się w trudnej
sytuacji materialnej". Dodał, że budżet fundacji będą stanowić ofiary składane
przez wiernych i różne firmy. Uzyskane środki finansowe nie będą scentralizowane
i przekazywane do dekanatu, kurii, ale ich rozdysponowaniem zajmą się, we
współpracy z księdzem proboszczem, rady parafialne lub parafialne zespoły
Caritas.
Ojciec Marek Augustyn, proboszcz franciszkańskiej parafii pw. św. Karola
Boromeusza we Wrocławiu, cieszy się z tej inicjatywy i uważa za bardzo ważne
powołanie Parafialnej Fundacji Ochrony Życia. – Po pierwsze dlatego, że na
terenie naszej dużej, jednej z największych we Wrocławiu parafii na pewno znajdą
się osoby, które będą mogły skorzystać z pomocy tej fundacji, a po drugie –
uzyskane środki będziemy mogli sami odpowiednio rozdysponować – mówi. Podjęta
przez księdza arcybiskupa inicjatywa pozwoli parafii sformalizować inicjatywy,
które już istnieją, a praktyka pokazuje, jak bardzo są one potrzebne parafianom.
Co roku 25 marca, w Dniu Świętości Życia, wielu parafian dokonuje duchowej
adopcji dzieci poczętych, parafia współpracuje ściśle z Fundacją "Pro Life" z
Krakowa kierowaną przez pana inż. Antoniego Ziębę. Parafianie licznie
przyłączają się do modlitewnej krucjaty w ochronie poczętego życia poprzez
duchową adopcję. – Jestem przekonany, że właśnie spośród tych osób wyłoni się w
naszej parafii grupa działaczy Parafialnej Fundacji Ochrony Życia – dodaje o.
Augustyn.
Marek Zygmunt, Wrocław
