Opozycja bierze się za kryzys
W Sejmie odbędzie się dzisiaj zapowiadana przez prezesa PiS Jarosława
Kaczyńskiego konferencja na temat sposobów pokonywania kryzysu.
Przemówienie programowe "Kryzys można pokonać" wygłosi Jarosław Kaczyński, z
kolei tytuł prelekcji wiceprezes PiS Beaty Szydło to "Cztery lata nicnierobienia
– kto za to zapłaci?". Przewidziane są też wystąpienia eksperckie, w tym wykłady
prof. Witolda Modzelewskiego ("Dochody budżetu państwa – diagnoza i prognozy"),
prof. Leokadii Oręziak ("OFE – zagrożenie dla finansów publicznych i emerytur"),
prof. Grażyny Ancyparowicz ("Czy Polska była i pozostanie "zieloną wyspą" na
mapie Europy?").
– Postaram się pokazać przyczyny lawinowego wzrostu długu publicznego. Rząd
kamufluje ten przerażający stan rzeczy. System dochodów budżetowych jest
słabnący, ma się coraz gorzej, postaram się wskazać również sposoby jego
odbudowania oraz to, że przyczyny makroekonomiczne wcale nie są tu
najważniejsze, jak nam się to wmawia – deklaruje prof. Modzelewski. Jak
zapowiadają organizatorzy, celem konferencji jest odniesienie się do głównych
wątków exposé premiera Donalda Tuska. – Zależy nam także na przedstawieniu
alternatywnej strategii gospodarczej na najbliższe lata. To, co zostało
przedstawione w exposé premiera Tuska, nas nie satysfakcjonuje – mówi poseł
Paweł Szałamacha, były wiceminister Skarbu Państwa, moderator konferencji. –
Usłyszeliśmy w piątek zapowiedzi obecnego rządu. Naszym celem jest pokazanie, że
można inaczej. Nie jesteśmy skazani na to, co proponuje premier Tusk, czyli na
działania typu podniesienie składki rentowej, która zwiększy bezrobocie
zwłaszcza wśród absolwentów szkół. Nie jesteśmy też skazani na okładanie
daninami wsi, głównie małych i średnich gospodarstw, których sytuacja już i tak
jest bardzo ciężka – mówi Szałamacha.
– Nie chcemy, aby Prawo i Sprawiedliwość utożsamiano wyłącznie z partią skupioną
na sprawach obyczajowości. Nasza partia ma też pomysły alternatywne dla
podnoszenia podatków i utrudniania ludziom życia. Pokażemy, że mamy konkretne
pomysły dla Polaków – dodaje poseł Przemysław Wipler.
Do czynnej walki z kryzysem ekonomicznym oraz rozwijania "idei i praktyki
solidarnego państwa" prezes PiS wzywa w liście skierowanym do działaczy swojej
partii. W tym samym liście zapowiada przygotowanie konferencji na temat kryzysu.
"Naszym obowiązkiem jest czynić wszystko, by Polska skutecznie przeciwstawiła
się kryzysowi ekonomicznemu, przynajmniej w tym sensie, by możliwie w
najmniejszym stopniu dotknął on nasz kraj" – pisze prezes Jarosław Kaczyński.
Wśród zadań do podjęcia na pierwszym miejscu wymienia odrzucenie dążenia do
wejścia Polski do strefy euro, co miałoby tragiczne skutki zarówno dla naszej
gospodarki, życia społecznego, jak i suwerenności naszego kraju. "Wymaga to
jednak odważnej realizacji przemyślanych planów nastawionych na interes wspólny,
a nie na interesy partykularne. Prawo i Sprawiedliwość ma już takie plany,
będzie przygotowywało dalsze, będzie je propagowało, będzie czyniło wszystko, by
jak najszybciej mogły być one wcielone w życie" – zapowiada Kaczyński.
Anna Ambroziak
