Sakra biskupa Solarczyka

"Omnia possibilia credenti" – "Wszystko jest możliwe dla tego, który
wierzy" – to zawołanie księdza biskupa Marka Solarczyka. W sobotę przed
południem kardynałowie, biskupi, kapłani i wierni dziękowali Bogu za dar biskupa
pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Diecezją tytularną biskupa jest Hólar
w Islandii.

Uroczystość konsekracji odbyła się w bazylice katedralnej Świętych Michała
Archanioła i Floriana w Warszawie. Po raz pierwszy posługujący w niej kapłan
przyjął sakrę biskupią. Konsekratorami byli kolejni ordynariusze diecezji:
obecny pasterz diecezji ks. abp Henryk Hoser, metropolita gdański ks. abp Sławoj
Leszek Głódź oraz ks. bp senior Kazimierz Romaniuk.
– Kochający ludzi każdego wieku i kondycji, dający świadectwo życia w służbie
miłości pasterskiej, wychowawca młodzieży kapłańskiej, ale i młodzieży szkolnej,
angażujący się na wielu płaszczyznach życia – tak o nominacie mówił ks. abp
Henryk Hoser. W homilii zwrócił szczególną uwagę na jego świadectwo życia w
służbie i miłości kapłańskiej. – Biskup jest wezwany, by swoim życiem i
posługiwaniem wskazywać ojcostwo Boga, dobroć, łagodność, miłosierdzie i
autorytet Chrystusa. Jego zadaniem jest być widzialnym źródłem i fundamentem
jedności Kościoła – dodał biskup warszawsko-praski. Zwrócił uwagę, że wymagania
Kościoła stawiają przed biskupem także radykalne wymogi moralne: praktykowanie
pasterskiej miłości, roztropności, męstwa, pokory i posłuszeństwa woli Bożej,
dawanie przykładu świętości, wiary i nadziei w Bogu. – Nie dał nam Bóg ducha
bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia – mówił ks. abp Hoser,
przypominając o zadaniach, jakie stoją przed nowym biskupem, kapłanami i
wiernymi. A wyzwania – jak zaznaczył – dotyczą głównie nowej ewangelizacji,
która jest tak bardzo potrzebna w dzisiejszej rzeczywistości naznaczonej przez
przypływ kultury neopogańskiej, jakiej nigdy dotąd w krajach milenijnych nie
było. – Jest jednak zapowiedź renesansu i zapowiedź wiosny Kościoła, o jakiej
mówił Jan Paweł II – zaznaczył optymistycznie ksiądz arcybiskup.
Po konsekracji ks. bp Solarczyk dziękował Panu Bogu za dar Chrystusowego
kapłaństwa. Wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za nominację biskupią, dziękował
także biskupom, kapłanom, rodzinie, nieżyjącej mamie i wszystkim tym, którzy
wspierali go nie tylko w posłudze kapłańskiej.
Emila, Maciej i Ania, uczniowie z Liceum im. Króla Władysława IV, w którym ks.
Solarczyk przez lata był katechetą, składając życzenia, dziękowali też za
przyjaźń wychowawcy i katechety.
Na uroczystość licznie przybyli hierarchowie Kościoła w Polsce, nuncjusz
apostolski ks. abp Celestino Migliore oraz arcybiskup Dublina i prymas Irlandii
ks. kard. Desmond Connell. Wśród rzesz wiernych byli obecni również
przedstawiciele innych wyznań, zgromadzeń zakonnych, władz świeckich i służb
publicznych, rodzina, przyjaciele, uczniowie ks. bp. Marka Solarczyka.

 

Agnieszka Gracz

 

 

Proponujemy również galerię zdjęć:




Święcenia biskupie ks. dra Marka Solarczyka – biskupa pomocniczego diecezji warszawsko – praskiej

 

 

drukuj