Brytyjska gazeta broni Tuska

Dziewięć miesięcy po zdobyciu władzy, z obietnicami budowy nowych autostrad, prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, reformy służby zdrowia i ograniczenia biurokracji, polski premier nie osiągnął jeszcze żadnych rezultatów – pisze o rządzie Donalda Tuska brytyjski „Financial Times”. Dziennik próbuje jednak znaleźć wytłumaczenie dla zaistniałej sytuacji i niespełnionych wyborczych obietnic.

Według gazety, dzieje się tak dlatego, że prywatyzacja zajmuje więcej czasu, niż spodziewał się nowy premier. Bardzo ciekawie brzmią usprawiedliwienia dla braku zapowiadanych reform, np. w służbie zdrowia. Dziennik pisze bowiem, że „rządowe plany reform poniosły kilka dotkliwych porażek w parlamencie”. Jednak gazeta wierzy w polskiego premiera, cytując jego obietnice „przyspieszenia jesienią”. „Jesienne przyspieszenie” ma także, zdaniem dziennikarzy „FT”, wiele zmienić w kwestii prywatyzacji.

Ponadto wiele porażek obecnego rządu brytyjska gazeta tłumaczy zaniedbaniami… poprzedników. Tak jest, jej zdaniem, choćby w kwestii budowy autostrad. Tłumaczy wszakże, że żaden z poprzednich gabinetów nie odnosił na tym polu sukcesów. Dziennik zaznacza, że w zeszłym roku oddano bowiem do użytku jedynie 33 km nowych autostrad, zaś w tym roku, pomimo podpisania wielu nowych umów, ani jednego.


ŁS
drukuj