[TYLKO U NAS] Rektor Domu Misyjnego w Chludowie: o. Marian Żelazek przełamywał wszelkie bariery

O. Marian Żelazek SVD przełamywał wszelkie bariery – podkreślił o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie, w przypadającą dziś 100. rocznicę urodzin polskiego misjonarza pracującego w Indiach. Podczas rozmowy z Redakcją Informacyjną Radia Maryja werbista przypomniał najważniejsze osiągnięcia „Ojca trędowatych”.

O. Marian Żelazek SVD urodził się w Palędziu w 1918 r. Jako młody człowiek zapragnął zostać misjonarzem. Po wstąpieniu do zgromadzenia werbistów miał nadzieję, że szybko zrealizuje swój charyzmat, jednak w 1940 r. został aresztowany przez hitlerowców. Do końca wojny przez 5 lat był więziony w niemieckich obozach śmierci w Dachau oraz w Gusen.

– W Dachau za każdym razem, gdy widział, jak umierali jego koledzy nowicjusze – uważał, że jest spadkobiercą powołania, które musi w przyszłości zrealizować. Po wyzwoleniu z obozu udał się na studia do Rzymu, a w 1951 r. wyjechał do Indii, gdzie pracował 53 lata, najpierw wśród najbiedniejszej ludności Indii, a później przeniósł się do miejscowości Puri (…), gdzie zauważył ogromną potrzebę zajmowania się trędowatymi. Stworzył leprozorium dla trędowatych, w których było później 600 chorych – powiedział o. Jan Wróblewski SVD.

Rektor Domu Misyjnego w Chludowie zwrócił uwagę, iż mentalność i kulturowa tradycja w Indiach nie pozwala, żeby ludzie, którzy rodzą się jako zdrowi wśród trędowatych – mogli się uczyć. W związku z tym o. Marian Żelazek SVD wybudował szkołę podstawową i liceum na wysokim poziomie. Dzięki temu zdrowe dzieci rodzące się w leprozorium mogły się kształcić i realizować życiowe powołanie – dodał kapłan.

– Przełomowym wydarzeniem był moment, gdy przyszedł bramin (red. kapłan należący do najwyższej kasty w Indiach) i poprosił, by w tej szkole mogła się uczyć jego córka. Do dziś szkoła ma wysoką renomę, ciągle jest czynna, werbiści dalej ją wspierają. Obecnie szkołę prowadzi o. Thazhathuveetil Kurian, następca o. Mariana Żelazka – zaznaczył o Jan Wróblewski SVD.

Gość Radia Maryja akcentował, że o. Marian Żelazek był człowiekiem, który przełamywał wszelkie bariery. Polski Senat ogłosił go wzorem Polaka jako patrioty i wzorem człowieka, który właśnie przełamuje bariery.

– Był zaakceptowany w środowisku hinduistycznym do tego stopnia, że był szanowany. Przełamał barierę, że chrześcijanie uprawiają tzw. ryżowe chrześcijaństwo, czyli chrześcijaństwo za miskę ryżu. Stał się także człowiekiem dialogu do tego stopnia, że postanowił zbudować centrum dialogu kultur i religii, które funkcjonuje do dziś – wskazał rektor.

Jako werbiści mamy wiele elementów jego testamentu do zrealizowania – mówił o. Jan Wróblewski SVD.

– Chociażby to, co związane jest z troską, by kształtować wzorce ludzi, którzy przez chrześcijański dialog są otwarci na inne kultury. Bez względu na to, kto należy do jakiej religii – jest człowiekiem, któremu należy pomagać – podkreślił kapłan.

11 lutego br. odbędzie się oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka SVD na poziomie diecezjalnym.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl