W weekend misteria Męki Pańskiej w Poznaniu, Górze Kalwarii i Czerwińsku

Poznań, Góra Kalwaria i Czerwińsk – w tych miastach w najbliższy weekend będzie można obejrzeć misteria Męki Pańskiej, czyli widowiska ukazujące ostatnie godziny z życia oraz śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Jak twierdzą organizatorzy, sobotnie misterium poznańskie to największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie. W jego przygotowaniach co roku bierze udział ok. tysiąca osób – poza aktorami scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczowie rusztowań, a także 300-osobowy chór.

Drogę krzyżową będą oświetlali pochodniami harcerze, którzy podczas sceny Ostatniej Wieczerzy rozdadzą tysiąc bochenków chleba, wypiekanych co roku specjalnie na to wydarzenie. W finale misterium pojawia się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik, o wymiarach 12 na 28 metrów.

Sobotnie misterium poprzedzi Msza św. w salezjańskim kościele na Winogradach o godz. 17.00, skąd wspólnie z aktorami widzowie przejdą na Cytadelę. Od 1998 r. widowisko na poznańskiej Cytadeli obejrzało w sumie ponad milion widzów.

Również w sobotę o godz. 15.00 misterium Męki Pańskiej odbędzie się na rynku miejskim w Górze Kalwarii. Jak powiedział PAP jeden z organizatorów, salezjanin ks. Łukasz Mazurek, tradycja organizacji misteriów w Górze Kalwarii – „mieście pasyjnym”, zbudowanym na wzór Jerozolimy na planie krzyża – sięga XVII w. Później tradycja ta zanikła, by – po 200-letniej przerwie – powrócić w 2010 r.

„Misterium, które odbywa się w wigilię Niedzieli Palmowej, ma nas wprowadzić w przeżywanie Wielkiego Tygodnia. W moim odczuciu misteria, w których organizację zaangażowanych jest wiele osób z lokalnej społeczności, służą także budowaniu więzi międzyludzkich – są antidotum na indywidualizm, bardzo popularny we współczesnej kulturze” – ocenił.

Ks. Łukasz Mazurek zaznaczył, że misterium to inicjatywa ludzi świeckich: każdorazowo w przedstawienie angażuje się ponad 100 amatorskich aktorów z Góry Kalwarii i okolic.

Poinformował, że widowisko rozpoczyna scena historyczna.

„To odróżnia nasze misterium od innych: w pierwszej scenie, w obecności współczesnych władz miejskich, przebranych w stroje z XVII w., odczytywany jest dekret Piłata skazujący Jezusa na śmierć; tekst tego dekretu pochodzi z 1761 r. Dawniej istniała nawet tradycja wpisywania dekretu do ksiąg miejskich” – powiedział.

W sobotę i niedzielę misterium Męki Pańskiej w formie sztuki teatralnej będzie można zobaczyć także w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku. Jak poinformowała jedna z organizatorek Katarzyna Borowska, tekst i muzykę dramatu napisali przed wojną salezjanie – ks. Franciszek Harazim i ks. Antoni Hlond.

Jak poinformowała, po raz pierwszy misterium Harazima zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska – w tamtejszym klasztorze wystawiono je pierwszy raz w 1949 r.

„Na początku aktorami byli salezjańscy klerycy. Obecnie w spektaklu grają świeccy, zarówno profesjonalni aktorzy, jak i amatorzy z Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego +Emaus+” – wyjaśniła.

Dodała, że pięcioaktowe misterium, rozpoczynające się od sceny w Ogrodzie Oliwnym, w inscenizacji czerwińskiej zostało poszerzone o prolog dotyczący Ostatniej Wieczerzy.

„Udział w misterium to coś więcej niż obejrzenie spektaklu, to coś w rodzaju rekolekcji. Widzów zapraszamy na Mszę św. poprzedzającą, podczas której można przystąpić do spowiedzi” – wyjaśniła.

Zaznaczyła, że tegoroczny spektakl, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, został poszerzony o 15-minutową etiudę, przybliżającą historię Polski. Czerwińskie misterium było wystawiane przez wszystkie weekendy Wielkiego Postu. Obejrzało je ok. 3,5 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl