fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

MR: Handel żywymi świniami z tzw. stref czerwonych z Litwy przywrócony

Handel żywymi świniami z tzw. stref czerwonych z Litwy zostanie przywrócony – poinformowało polskie Ministerstwo Rolnictwa. Taka decyzja zapadła po spotkaniu szefów resortów rolnictwa Polski i Litwy na marginesie tragów „Zielony Tydzień”, odbywających się w Berlinie. W rozmowach wziął także udział unijny komisarz odpowiedzialny za sektor.

Handel tucznikami ze stref objętych ASF ma być przywrócony, jednak za zgodą partnerów litewskich będą wprowadzone dodatkowe obostrzenia weterynaryjne. Szczegóły mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu.

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, przyznał, że spodziewał się takiej decyzji.

Było do przewidzenia, że po negocjacjach dojdzie do tego, żeby to mięso z powrotem odblokować. Będzie na pewno większa kontrola, aby – nie tylko z Litwy, ale każdego kraju – mięso, które przychodzi do Polski było dobrej jakości. Wiadomo, że przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo naszych konsumentów – zaznaczył Robert Telus.

Problemy w handlu żywymi świniami między Polską a Litwą pojawiły się po decyzji ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy. Minister podjął ją w połowie grudnia ub.r. na skutek protestów rolników. Wywołało to oburzenie ze strony litewskiej, która wskazywała, że decyzja ta jest niezgodna z unijnymi przepisami i zagroziła, że odwoła się w tej sprawie do KE.

RIRM

drukuj