fot. PAP/EPA

Bruksela: Rozpoczyna się szczyt UE z udziałem polskiego premiera

W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Z Polski na spotkanie unijnych liderów udaje się premier Mateusz Morawiecki. Szczyt prawdopodobnie zostanie zdominowany przez temat tzw. Brexitu, po tym jak szefowa brytyjskiego rządu Theresa May przesunęła głosowanie w swoim parlamencie nad przyjęciem umowy między UE a Londynem.

Wynegocjowane przez obie strony porozumienie ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty zostało przyjęte na poprzednim szczycie Unii. Unijni liderzy po wysłuchaniu premier May i przyjęciu konkluzji omówią też stan przygotowań do scenariusza braku umowy z Londynem ws. Brexitu.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w trakcie wczorajszej debaty nad wotum zaufania dla jego rządu, że Brexit to wciąż problem dla UE. Dodał, że obóz rządzący prowadził działania nakierowane na kompromis Wielkiej Brytanii z UE.

My prowadziliśmy nasze działania w taki sposób, żeby do tego kompromisu doprowadzić i przyczyniliśmy się do niego. Życzyłbym sobie tylko tego, żeby w wyniku zawirowań Wielka Brytania została w UE – tak by było pewnie najlepiej dla Polski. Jeśli jednak wyjdzie z UE, to oczywiście kluczowa jest dla nas kwestia budżetowa. Tu jest dobra wiadomość – w ramach tych negocjacji, które prowadziliśmy, zapewniliśmy do końca tej perspektywy udział środków brytyjskich w realizacji wszystkich polskich projektów ze środków unijnych – mówił Mateusz Morawiecki.

Dziś podczas szczytu w Brukseli unijni liderzy będą rozmawiać też na temat budżetu UE na lata 2021-2027 czy eskalacji działań na Morzu Azowskim.

Jutrzejsze dyskusje skupią się natomiast m.in. na kwestii wdrożenia postanowień w sprawie migracji, jakie przyjęto na szczycie w czerwcu.

RIRM

drukuj