Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami
„Na odsiecz Warszawie – ostatnia szarża kawalerii polskiej” – to hasło zaplanowanej na dziś rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami.
Rekonstrukcja odbędzie się niedaleko od miejsca, gdzie 19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej – 14 lwowskiego pułku ułanów Jazłowieckich.
Pod Łomiankami odbędzie się dziś rekonstrukcja historycznej bitwy z 1939 roku.
Uroczystości rozpocznie Msza św. polowa przy cmentarzu wojskowym w Kiełpinie z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Następnie zgromadzeni przemaszerują na pole bitewne.
Obecnych będzie prawie 200 rekonstruktorów, 60 koni, pojazdy, a także samoloty. Będzie można odwiedzić muzeum polowe na terenie Klubu Wiejskiego „Wilczeniec” prezentujące ciężki sprzęt armii polskiej i niemieckiej używany w 1939 roku. Zaplanowano potyczkę polskiej kawalerii z sowiecką w wojnie 1920 roku. Będzie można obejrzeć pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz 11 pułku ułanów Legionowych, pokaz wyszkolenia polowego 2 pułku ułanów Grochowskich oraz pokazy pojazdów historycznych, w tym czołgów i samochodów pancernych.
Na polach będzie można również zobaczyć dioramy i pokazy grup rekonstrukcji historycznej, wystawy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, a także obejrzeć efektowne elementy wyszkolenia kawaleryjskiego. Wszystko dla – jak mówi organizator przedsięwzięcia Paweł Rozdżewieński – jak najwierniejszego odwzorowania wydarzeń.
Co roku rekonstrukcja bitwy przyciąga tysiące osób.
Jak mówi Paweł Rozdżewieński celem odwzorowania bitwy jest ukazanie niezwykłej waleczności i męstwa XIV pułku Ułanów Jazłowieckich ze Lwowa.
RIRM
