Żywy Kościół na Wyspach

Optymizmem napawają informacje dotyczące katolików z Anglii i Walii. Aż o 65 proc. wzrosła tam liczba wiernych uczestniczących we Mszach św. i przystępujących do sakramentu pojednania. Jak wskazują biskupi, to owoce nauczania Papieża Franciszka, Benedykta XVI, jak też inicjatyw ewangelizacyjnych podjętych przez Kościół na Wyspach.

– Tego lata odnotowaliśmy różnice w porównaniu z poprzednim okresem wakacyjnym. Zwykle w sierpniu nie spowiadaliśmy, bo nie było penitentów, ale w tym roku było ich bardzo wielu – podkreślał ks. bp Kieran Conry, biskup Arundel i Brighton, cytowany przez brytyjski dziennik „The Telegraph”. – Niektórzy ludzie przychodzą i mówią: „Nie wiem, co powiedzieć czy zrobić”, ponieważ nie byli u spowiedzi od czasów szkolnych lub od 30 lat i proszą o pomoc – dodał. Na konferencji prasowej w Londynie ks. bp Conry zajmujący się nową ewangelizacją zaprezentował rezultaty niedawnych badań przeprowadzonych pośród wiernych nawiedzających 22 katolickie kościoły katedralne w Anglii i Walii. Dane przesłało 91 proc. kościołów katedralnych, w których zaobserwowano wzrost korzystających z sakramentu spowiedzi o 65 proc., więcej wiernych, którzy uczestniczą w Mszach św. nie tylko w niedzielę i dni świąteczne, ale również w dni powszednie.

Jak mówił ks. bp Conry, optymizmem napawa powrót do sakramentu spowiedzi nie tylko katolików, którzy oddalili się od Kościoła przed wielu laty, ale także osób młodych. – Nie istnieje lepsze miejsce niż sakrament pojednania, by doświadczyć miłosierdzia Boga, radości uzdrowienia i przebaczenia – zapewniał ks. bp Conry. W rozmowie z agencją SIR wskazał on na praktykę spowiedzi podczas pielgrzymek czy spotkań młodych takich jak w Rio, kiedy młodzież, siedząc twarzą w twarz z kapłanem, spowiada się. Wskazał, że ta praktyka sprawia, iż młodzi czują się bardziej autentyczni. Ksiądz biskup zwrócił uwagę na większą świadomość znaczenia spowiedzi, dobrego przygotowania do niej. Podkreślił, że sytuacja zaczęła się zmieniać po wizycie Benedykta XVI przed trzema laty i wraz z wyborem Ojca Świętego Franciszka, który swoją postawą ujął wielu mieszkańców Wysp, nie tylko młodzież.

W Roku Wiary i w czasie poświęconym szczególnie nowej ewangelizacji angielscy biskupi katoliccy zaniepokojeni dotychczasowym oddaleniem się ponad 4 milionów wiernych z Kościoła katolickiego podejmowali wiele inicjatyw ewangelizacyjnych. W diecezjach i parafiach Anglii i Walii promowany był m.in. film o wierze przedstawiający historie nawróconych osób. Jedna z nich opowiada o drodze nawrócenia Davida, który mimo że został ochrzczony, jako dziecko nie otrzymał wiary, sam też jej nie poszukiwał. Odnalazł ją dopiero wówczas, kiedy odprowadzał do kościoła żonę i dzieci.

Na jesień planowane są kolejne inicjatywy, m.in. „lapsed catholics”, angażujące parafian w ewangelizację i poszukiwanie tych, którzy odeszli od Kościoła. Jak zaznacza ks. bp Conry, w ten sposób do świadomości wiernych dociera prawda, iż Kościół nie jest jedynie instytucją, ale prawdziwą wspólnotą wiernych. Zbliża się również niedziela poświęcona misji ewangelizacji „Home mission Sunday”, którą Kościół w Anglii będzie obchodził 15 września.

 

Agnieszka Gracz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl