Zmiany personalne w Kurii Rzymskiej

Papież Franciszek dokonał w sobotę zmiany personalnej w Kurii Rzymskiej. Nowym prefektem Kongregacji do spraw Duchowieństwa został mianowany ks. abp Beniamino Stella, dotychczasowy rektor Akademii Kościelnej kształcącej watykańskich dyplomatów. 

Arcybiskup Stella zastąpi na stanowisku prefekta ks. kard. Mauro Piacenzę, który opuszcza je po zaledwie trzech latach. Kongregacja ds. Duchowieństwa to jedna z najważniejszych instytucji Kurii. W jej gestii leżą wszystkie kwestie dotyczące księży na całym świecie.

69-letni ks. kard. Mauro Piacenza został w sobotę mianowany przez papieża Penitencjarzem Większym; będzie kierował Penitencjarią Apostolską, zwaną też Trybunałem Pokuty. To najwyższy sąd kościelny rozpatrujący sprawy sumienia, zajmuje się m.in. odpustami, udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask.

To druga od początku pontyfikatu papieża Franciszka ważna zmiana w Kurii Rzymskiej. Pod koniec września Papież mianował nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. abp. Pietro Parolina, który 15 października zastąpi ks. kard. Tarcisio Bertone.

Wraz ze zmianą na stanowisku prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa zaczyna się – jak twierdzi watykanista dziennika „La Stampa” Marco Tosatti – „trzęsienie ziemi” w Kurii Rzymskiej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl