fot. Monika Bilska

Zmarł ks. Alojzy Wencepel, społecznik pomagający wszystkim potrzebującym

Zmarł ks. Alojzy Wencepel, długoletni proboszcz parafii w Ustroniu Polanie, społecznik znany z zaangażowania na rzecz potrzebujących, a szczególnie bezdomnych – podała diecezja bielsko-żywiecka. Duchowny odszedł w wieku 76 lat.

Urodził się 16 stycznia 1945 r. w Łaziskach Dolnych. Wyświęcony został 47 lat temu. Przez 40 lat kapłaństwa związany był z ustrońską wspólnotą, w której od 1983 r. do przejścia na emeryturę w 2015 r. służył jako proboszcz.

„Kapłan znany był ze swego społecznego zaangażowania na rzecz ludzi potrzebujących. Szczególną opieką otaczał bezdomnych, którzy przy parafii nie tylko znaleźli ciepły kąt i strawę, ale także pracę w parafialnym gospodarstwie rolniczym. Podczas powodzi w 1997 r. wysłał w okolice Wrocławia 30 TIR-ów z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby. W 2000 r. w czasie suszy na Podlasiu zorganizował pomoc dla tamtejszych rolników, m.in. gościł u siebie matki z dziećmi z tamtego regionu. Parafia dofinansowała także 100 obiadów dla dzieci w szkołach. Uruchomił klub sportowy, Ekumeniczne Dzieło Miłosierdzia i Klub Anonimowych Alkoholików” – podały służby prasowe diecezji.

Ks. Alojzy Wencepel powołał też do życia Fundację Dobrego Pasterza, która miała na celu nieść pomoc osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Uruchomił dwa schroniska: w Wiśle Małej dla kobiet z dziećmi i w Wiśle Wielkiej dla bezdomnych niepełnosprawnych.

W 1998 r. ks. Alojzy Wencepel został wybrany przez Kapitułę Konkursu Wisławy Szymborskiej na Społecznika Roku. Trzy lata później w zorganizowanym przez KAI i Radio Plus konkursie „Proboszcz III Tysiąclecia” ustroński kapłan znalazł się w gronie 12 zgłoszonych do nagrody kandydatów.

Przez wiele lat na łące, nieopodal parkingu na stokach Równicy, odprawiał plenerowe Msze św. dla turystów.

Ks. Alojzy Wencepel zmarł wczoraj w Cieszynie.

PAP

drukuj