fot. ANSA

Zesłanie Ducha Świętego i Matka Boża Blanca Paloma w El Rocío

W wielu parafiach w Hiszpanii odbyły się w sobotę tradycyjne czuwania modlitewne przygotowujące do dzisiejszej uroczystości. Wzięły w nich udział liczne grupy młodzieży. Dzisiaj oczy kierują się ku sanktuarium Matki Bożej w El Rocío. Przybędzie tutaj nawet milion pielgrzymów.

Czuwania modlitewne w wigilię Zesłania Ducha św. w Hiszpanii organizowane są w wielu parafiach i katedrach. Nadal cieszą się dużą popularnością. W madryckiej katedrze wigilii przewodniczył ks. kard. Carlos Osoro. W homilii podkreślił rolę świeckich w życiu Kościoła oraz ich misję w dzisiejszym świecie. Grupa dorosłych przyjęła sakrament bierzmowania.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego uwagę przyciąga sanktuarium Matki Bożej *Blanca Paloma* w miejscowości El Rocío w prowincji Huelva. Z całej Andaluzji od soboty przybywają tutaj barwne grupy pielgrzymów pieszo, na wozach i konno. W tym roku przypada stulecie koronacji figury Matki Bożej (8 czerwca 1919). Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Juan José Asenjo z Sewilli. W homilii przypomniał słynny apel sprzed stu lat

„Umieśćmy Matkę Bożą w centrum naszego życia, w centrum naszych serc” – apelował.

Po Mszy św. miała miejsce prezentacja bractw, które przybyły w pielgrzymce do sanktuarium. Dzisiaj po północy rozpocznie się modlitwa różańcowa, a po niej – kiedy pojawi się pierwsza rosa, po hiszpańsku “rocío” – ma miejsce tzw. “salto de la reja”, czyli skok z krat, Polega on na przeskoczenie ogrodzenia wokół figury Matki Bożej, aby wynieść ją w procesji. Na ten moment czekają wszyscy pielgrzymi. Jest wówczas sporo zamieszania i przepychanek. Sama procesja trwa nawet do kilkunastu godzin.

Szacuje się, że w uroczystościach udział weźmie ponad milion osób.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj