Warszawa: Trwa 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

W Warszawie ruszyła jubileuszowa, 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Uczestniczy w niej młodzież nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Wydarzenie rozpoczęła w niedzielę Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Eucharystii przewodniczył Delegat Komisji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców ks. biskup Marian Florczyk.

W Parafiadzie bierze udział pięciuset Polaków i prawie tysiąc osób z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Niemiec.

– To jest w sumie 56 reprezentacji zagranicznych i 31 reprezentacji krajowych. Razem około 1,5 tysiąca dzieci i młodzieży – powiedział o. Jacek Wolan, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Autorski program edukacyjno-wychowawczy zapoczątkował Zakon Pijarów w 1988 roku. Ich dzieło kontynuuje dziś Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Głównym celem programu jest nie tylko aktywne spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim przekazanie bezcennych wartości: szacunku, dobra i uczciwości.

 

– To jest szczęśliwy tydzień wakacyjny, można powiedzieć święto sportu, kultury i wiary – wskazał o. Jacek Wolan.

Lekkoatletyka, pływanie, piłka nożna – to tylko niektóre z 13 dyscyplin i 16 konkurencji, w których rywalizować będą młodzi uczestniczy.

– Nasza drużyna bierze udział w siatkówce oraz koszykówce. Można też iść na tenisa stołowego, można iść na piłkę nożną, bardzo popularną na tej parafiadzie – mówił jeden z uczestników.

Młodzież weźmie również udział w licznych konkursach, przeglądach i warsztatach. Wszystkiemu towarzyszy formacja duchowa.

– Na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie już powstało miasteczko parafiadowe, co roku powstaje namiot Adoracji Najświętszego Sakramentu. Młodzież może przyjść na chwilę modlitwy, zatrzymać się – idąc np. na stadion, idąc na basen – po to, żeby przygotować się do zawodów, żeby przeżyć nie tylko zwycięstwo, ale i ewentualną porażkę – wyjaśnił o. Jacek Wolan.

Tegoroczna jubileuszowa Parafiada nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Wystartuje gra plenerowa – wyścig niepodległości, połączenie kompetencji wiedzowych ze starą, znaną, albo i nieznaną, grą w kapsle. (…) Atrakcją będzie również mecz piłki nożnej halowej pomiędzy reprezentacją policji i reprezentacją Parafiady. Spotkamy się wszyscy razem po to, żeby ten mecz podziwiać – powiedział rzecznik prasowy Parafiady.

Uczestnicy zwiedzą także Warszawę. Zobaczą m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz gmach Sejmu. Zawody zakończą się w sobotę.

– Kończymy w centrum Opatrzności Bożej, przy grobie Ojca Józefa Jońca –Twórcy Ruchu Parafiadowego – wskazał o. Jacek Wolan.

Patronat honorowy nad jubileuszową 30. Parafiadą Dzieci i Młodzieży objął Prezydent Andrzej Duda.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj