fot. Duchowa Adopcja Małżeństw

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia rusza Duchowa Adopcja Małżeństw w kryzysie

Wspólnota Małżeństw z Warszawy 7 kwietnia zainicjuje nowe modlitewne dzieło. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego ruszy Duchowa Adopcja Małżeństw (DAM) w kryzysie. To inicjatywa, która ma na celu zapewnić pomoc małżonkom w postaci modlitwy, poprzez skojarzenie dwóch par małżeńskich: jedna prosi o wsparcie, a druga modli się na mocy sakramentu małżeństwa.

Pomysł Duchowej Adopcji Małżeństw będzie realizowany dzięki zaangażowaniu Wspólnoty Małżeństw działającej od 20 lat przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

„Duchowa Adopcja Małżeństw w kryzysie zrodziła się z głębokiej potrzeby serca oraz doświadczeń bliskich nam współmałżonków, dotkniętych głębokimi kryzysami, nawet separacją czy rozwodem. Wierzymy, że w imieniu Jezusa jest moc. Moc przemiany najbardziej zatwardziałych serc. Moc przemiany myślenia i  wyjścia z niewoli grzechu, do nowego życia w wolności” – wskazują inicjatorzy.

W ramach akcji można zgłosić potrzebę modlitwy lub chęć jej ofiarowania na trzech poziomach:

  1. Jednorazowe wsparcie, gdy małżonkowie czują, że narasta między nimi konflikt i nie widzą możliwości jego rozwiązania, np. nie mogą się porozumieć w sprawie wyboru szkoły dla dziecka.
  2. Wsparcie na trzy miesiące, gdy małżonkowie od dłuższego czasu nie dogadują się ze sobą, a komunikacja między nimi spadła do poziomu wzajemnych oskarżeń i agresji.
  3. Modlitwa na rok przeznaczona z myślą o małżeństwach w totalnym kryzysie: są na skraju separacji, rozwodu lub gdy dokonało się to już z punktu widzenia cywilnego.

Prośbę o wsparcie lub chęć ofiarowania modlitwy można zgłosić na stronie internetowej inicjatywy Duchowa Adopcja Małżeństw w kryzysie, która zostanie uruchomiona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Inicjatywie błogosławi ks. Dominik Chmielewski SDB, założyciel wspólnoty „Wojownicy Maryi”. Raz w miesiącu będzie odprawiał Mszę św. w intencji wszystkich małżeństw w kryzysie i tych, które będą się za nich modlić.

Duchowa Adopcja Małżeństw w kryzysie to niezwykle cenna inicjatywa walki duchowej o piękno i wierność przysiędze małżeńskiej małżeństw, które przechodzą kryzysy lub są w sytuacji rozpadu relacji małżeńskiej. Dzisiaj, kiedy widzimy jak wiele małżeństw rozpada się jak domki z kart, potrzebujemy na nowo odbudowania fundamentów naszego małżeństwa na Skale, którą jest tylko Jezus Chrystus! Tylko On, Król Miłości może na nowo scalić i stworzyć nową, piękną, wierną do końca miłość małżeńską. Nadzieją Kościoła dzisiaj są małżeństwa, które pokonają każdy rodzaj duchowego ataku na wierność przysiędze małżeńskiej i pokażą światu jej niezwykłą siłę i moc. Błogosławię z całego serca każde z małżeństw, które adoptują małżeństwo w kryzysie, by walczyć o piękno i odnowę ich miłości małżeńskiej. Błogosławię małżeństwa w kryzysie, w rozpadzie związku, aby uchwyciły się nadziei, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych! Niech wasze oczy duszy otworzą się na cuda, które Bóg dla was przygotował” – podkreśla kapłan.

O. Paweł Bucki SJ, duszpasterz i opiekun Wspólnoty Małżeństw w Warszawie, zaznacza, że kryzys tak wielu małżeństw i rodzin jest wielkim wyzwaniem naszych czasów.

Łatwo jest wytknąć palcem, powiedzieć »zawiedli«, »to ich wina« i odwrócić się od nich.  Duchowa Adopcja Małżeństw to nasz gest solidarności: jesteśmy jednym Kościołem, wspólnotą: ich cierpienie nas dotyka, ale to działa też w drugą stronę – nasza modlitwa może ich umacniać! Dziś oni, jutro może my będziemy potrzebować modlitwy – zwraca uwagę duchowny.

Członkowie Wspólnoty Małżeństw wskazują, że dzisiejszy świat wręcz krzyczy o konieczność modlitwy za rodziny, których podstawą są małżonkowie.

„Może zdążyliście już wielokrotnie zadawać sobie pytanie: „Co możemy zrobić?”. Odpowiedź jest prosta: DAM, czyli… D – dam, co mam najlepszego; A – a mam…; M – modlitwę” – tłumaczą.

 

fot. Duchowa Adopcja Małżeństw

MODLITWY

„Jest rzeczą nieodzowną i naglącą, aby każdy człowiek dobrej woli zaangażował się w sprawę ratowania i popierania wartości i potrzeb rodziny”.

(św. Jan Paweł II)

Modlitwy w intencji małżeństw

Codzienna modlitwa w intencji małżeństwa zagrożonego rozbiciem

Proszę Ciebie, Jezu Chryste, aby małżeństwo  <tu, wstaw ich imiona>, za które się modlę, obdarowane było cudem przemiany. Przemieniaj ich urazy w przebaczenie, oziębłość w żar miłości ofiarnej, szorstkość w delikatność, słowa przykre w pełne czułości, oddalenie w bliskość, smutek w radość, obojętność w pragnienie bycia razem. Oby w tym małżeństwie objawiała się Twoja Boska miłość i Twoja chwała. Niech małżonkowie i ich dzieci – ciągle na nowo –Tobie i Twojej Matce zawierzają szczęście małżeńskie i rodzinne. Proszę Ciebie, Dobry Ojcze i Stwórco, obdarzaj wszystkich małżonków miłością. Panie Jezu, który jesteś wcieleniem Boskiej miłości i prawdy, chroń wszystkie małżeństwa przed utratą pierwotnej miłości. Maryjo i Józefie, Święci Małżonkowie, wstawiajcie się za ślubującymi sobie miłość wierność i uczciwość małżeńską. Amen.

Modlitwy dla małżonków

Modlitwa małżonków w kryzysie małżeńskim

Ojcze nasz, zwracam się z pokorną i żarliwą prośbą do Ciebie. Tyś nas połączył nierozerwalnie w sakramencie małżeństwa i chcesz, abyśmy temu związkowi zostali wierni aż do śmierci. Boże, pospiesz na pomoc sercu memu, uczyń je przez to cierpienie mniej samolubnym. Poznaję coraz lepiej, jak trudny jest stan małżeński i jak niedoskonały(a) jeszcze jestem. Uczyń mnie wielkodusznym(ą), bym umiał(a) przebaczać. Daj mi cierpliwość podobną do tej, którą Ty mi okazujesz. Spraw, by w codziennych trudnościach i doświadczeniach moja miłość wzmacniała się i dojrzewała, aż minie zły czas. Panie, chcę zostać wiernym(ą) do końca. Amen.

Modlitwa o pojednanie w naszym małżeństwie za wstawiennictwem św. Józefa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych.

Dlatego proszę Cię:

– o dar szczerej rozmowy,

– o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,

– o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),

– o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja. Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Panie Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen.

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności.

Proszę – módl się za nami wszystkimi!

Amen.

Modlitwa małżeństwa zagrożonego rozbiciem

Kochany Ojcze!

Stwórczym aktem powołałeś do istnienia małżeństwo. Chciałeś bowiem zapewnić nam najlepszy sposób wypełniania przykazania miłości. Po okresie ludz­kiej niemocy i egoizmu, posłałeś na świat swego Syna Jezusa Chrystusa, aby przy­wrócił nam dar miłości. Odtąd małżonkowie mają moc do realizowania miłości mał­żeńskiej. Proszę Ciebie, Dobry Ojcze i Stwórco, obdarz nasze małżeństwo miłością.

Panie Jezu, który jesteś wcieleniem Boskiej miłości i prawdy, uchroń nasze małżeństwo przed utratą pierwotnej miłości. Maryjo i Józefie, Święci Mał­żonkowie, wstawiajcie się za ślubującymi sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Proszę Ciebie, Jezu Chryste, aby nasze małżeństwo obdarowane było cudem przemiany. Przemieniaj nasze urazy w przebaczenie, oziębłość w żar miłości ofiarnej, szorstkość w delikatność, słowa przykre w pełne czułości, odda­lenie w bliskość, smutek w radość, obojętność w pragnienie bycia razem. Oby w naszym małżeństwie objawiła się Twoja Boska miłość i Twoja chwała. Tobie i Twojej Matce zawierzamy nasze szczęście małżeńskie i rodzinne. Amen.

Błogosławiona Elżbieto Canori Moro, patronko zdradzonych, porzuconych i cierpiących z powodu współmałżonka, módl się za nami!

radiomaryja.pl/DAM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl