fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

W Książnicy Beskidzkiej odbył się Ekumeniczny Maraton  Biblijny

W Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Książnicy Beskidzkiej odbył się Ekumeniczny Maraton  Biblijny. Uczestnicy skupili się na czytaniu Trzeciej Księgi Machabejskiej. 

Ekumeniczny Maraton Biblijny 2019 w Bielsku-Białej, został zorganizowany po raz 11 z inicjatywy Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów” oraz Książnicy Beskidzkiej. Dla wszystkich uczestników redakcja radia przygotowała  czytane teksty biblijne a jej redaktor Miriam Arbter-Korczyńska poprowadziła maraton.

Dla wypełnionej słuchaczami sali, na wstępie Maratonu, świąteczny klimat stworzył Janusz Kohut wykonując na fortepianie m.in kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.  Wyboru Księgi Machabejskiej na spotkanie dokonał ks. bp Roman Pindel, biskup diecezjalny bielsko-żywiecki.

Według księdza biskupa Romana Pindla, wspólne czytanie właśnie Trzeciej Księgi Machabejskiej to rodzaj otwarcia ekumenicznego i religijnego na wyznawców prawosławia, którzy jako jedyni uznają ją za natchnioną.

– Sam jej tytuł nawiązuje do bohaterskich i żarliwych w wierze Machabeuszy, których wiążemy z prześladowaniami Antiocha IV Epifanesa i z powstaniem żydowskim w latach 167-160 p.n.e. – wskazał.

Spotkanie zakończono wspólnym ekumenicznym błogosławieństwem udzielonym uczestnikom spotkania, przez duchownych trzech wyznań.

Urszula i Andrzej Omylińscy/RIRM

drukuj