fot. facebook.com/SanktuariumMaryjneCzerwinsk

W Czerwińsku nad Wisłą uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia

W sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą 6 września odbędą się uroczystości jubileuszowe koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia, której 50 lat temu dokonał ks. kard. Stefan Wyszyński. Obchodom przewodniczył będzie nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

W związku z niedzielnymi uroczystościami papież Franciszek wystosował specjalny dekret o udzieleniu odpustu jubileuszowego, który trwał będzie przez cały rok – do 9 września 2021 r.

Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII w. z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne. W jego romańskim kościele jest pochodzący z początku XVII w. obraz Matki Bożej Czerwińskiej – Matki Bożej Pocieszenia. Przed obrazem tym w 1647 r. król Władysław IV uprosił powrót do zdrowia, pozostawiając dziękczynne wotum z napisem: „Bliski śmierci – zdrowie otrzymał”. Od 1923 r. tamtejszym klasztorem opiekuje się Towarzystwo św. Franciszka Salezego.

Głównym punktem jubileuszowych uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia, które w sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą rozpoczną się w niedzielę w południe, będzie msza święta dziękczynna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Uczestniczyć będą w niej m.in. biskup płocki Piotr Libera i przełożony prowincji warszawskiej salezjanów ks. Tadeusz Jarecki.

„Na obchody przybędą też pielgrzymi, w tym z diecezji płockiej i z placówek salezjańskich z całej Polski, jak również parafianie, którzy przygotowywali się do uroczystości poprzez trzyletnią peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Pocieszenia w swych rodzinach” – poinformował ks. Szymon Mastalerz z czerwińskiego sanktuarium.

Uroczystości w Czerwińsku nad Wisłą będą przebiegały z uwzględnieniem reżimu sanitarnego – dla przybyłych w niedzielę pielgrzymów na zewnątrz tamtejszej bazyliki ustawiony zostanie telebim przekazujący na żywo celebracje liturgiczne. Uroczystości transmitować będzie również w internecie Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Jedynym z wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszeni będzie zaplanowane na 10 października premierowe wykonanie oratorium „Matka z Czerwińskiego Wzgórza”, do którego libretto napisał salezjanin ks. Mariusz Lach, a muzykę skomponował Piotr Pałka – utwór zaprezentowany zostanie w czerwińskiej bazylice.

Znajdujący się tam obraz Matki Bożej Pocieszenia – jak podaje sanktuarium – został namalowany w 1612 r. przez Łukasza z Łowicza na zlecenie kanoników regularnych, ówczesnych gospodarzy opactwa. Wizerunek ten w 1648 r. został ogłoszony jako cudowny przez biskupa płockiego Karola Ferdynanda. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński koronował obraz 6 września 1970 r.

PAP

drukuj