fot. pixabay.com

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w dobie pandemii

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej z powodu pandemii przybierze różne formy. Najczęściej dzieci będą przystępować do sakramentu w mniejszych grupach. Jednocześnie kapłani zwracają uwagę, że czas pandemii może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć, że istotą przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej jest spotkanie z Chrystusem.

Komunia Święta to pokarm, który umacnia człowieka na drodze do wieczności – powiedział ks. dr Jan Uchwat.

– Daje zbawienie, otwiera nam niebo. Przynosi ogromne łaski. Jest komunią, czyli zjednoczeniem się z Bogiem, Chrystusem – też materialnie – w najbardziej możliwy bliski sposób, ponieważ spożywamy, jemy, przyjmujemy Jego Ciało. W bliższym sensie nie możemy połączyć się z Bogiem, jak podczas komunii, stąd ta nazwa „komunia”, czyli bliskość, zjednoczenie – mówił ks. dr Jan Uchwat.

To dzięki przyjmowaniu Komunii Świętej w pełni uczestniczymy w Eucharystii. Z powodu pandemii tegoroczne uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przybiorą różne formy – wskazał ks. Jacek Ingielewicz z parafii w Mońkach.

– Myślę, że bliżej komunii (gdzieś 3 tygodnie przed Komunią Świętą mam nadzieję), restrykcje będą bardziej poluzowane. Jeżeli nie, to będziemy próbować zrobić w małych grupkach, kiedy już będzie trzeba wyznaczyć jakieś funkcje, czy to jak już bezpośrednio Msza święta komunijna będzie wyglądała – poinformował ks. Jacek Ingielewicz.

Uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej będą odbywać się właśnie w mniejszych grupach bądź indywidualnie. Część z nich została przełożona na późniejszy termin.

Osobiście uważam, że właśnie tych momentów nie powinno się przekładać. To są takie momenty w życiu każdego chrześcijanina, które po prostu powinny się odbyć, bo to jest łaska, która płynie od nas z nieba –  zaakcentował ks. Łukasz Michalczewski.

Jednocześnie ks. Łukasz Michalczewski zwrócił uwagę, że czas pandemii może pomóc jeszcze głębiej zrozumieć sakrament Komunii Świętej.

Może to jest taki moment, kiedy można pokazać, że Pierwsza Komunia Święta to nie przede wszystkim „impreza”,  jak to niektórzy określają, czyli wynajęty lokal, przyjęcie, prezenty, tylko właśnie przeżycie duchowe dziecka poprzez to, że przychodzi Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie – podkreślił.

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej jest ogromnym przeżyciem dla każdego dziecka, także dla Mateusza.

Jest to dla mnie ważne, aby przyjąć Pana Jezusa do serca – powiedział Mateusz Szulc.

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to okazja do pogłębienia więzi pomiędzy dzieckiem a Bogiem – stwierdziła Patrycja Szulc, mama Mateusza, który w tym roku po raz pierwszy przystąpi do Komunii Świętej.

Od najmłodszych lat troszczymy się o nasze dzieci. Dbamy o to, żeby miały co zjeść, aby były ubrane. Uważam, że należy troszczyć się o ich duszę, rozwój osobisty, jeśli chodzi o relacje z Bogiem. Dlatego uważamy, że przeżycie Pierwszej Komunii pozwoli synowi w pełni uczestniczyć w Eucharystii, przyjąć Jezusa do serca, żeby przemieniać to dziecko, kształtować jego duszę, sumienie i serce, żeby po prostu dziecko wzrastało w wierze – wyjaśniła Patrycja Szulc.

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej poprzedza spowiedź święta. Dzieci, aby dobrze się do niej przygotować, często potrzebują pomocy rodziców, dlatego to na opiekunach spoczywa ogromna odpowiedzialność, by dobrze poprowadzić swoje dziecko w przygotowaniach do sakramentu spowiedzi świętej.

TV Trwam News

drukuj