Telewizyjny Uniwersytet Biblijny: „Ofiara Abrahama”

W TV Trwam wyemitowany zostanie dziś V odcinek Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Tytuł: ,,Ofiara Abrahama”. Początek o godz. 10:00.

Gośćmi programu będą ks. dr Mariusz Szmajdziński i ks. dr Marek Raszewski.

Pierwszy wykład wyemitowany został 13 października. Jego temat dotyczył ,,Stworzenia Świata’’. Gośćmi spotkania byli ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, profesor i dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz ks. dr Adam Kubiś profesor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W programie zaznaczono, że słowa o stworzeniu świata, zawarte w Piśmie Św. odkrywają przed człowiekiem tajemnicę jego istnienia. Natomiast w zrozumieniu sensu opisu świata, miejsca i czasu w jakim dany opis powstał, pomocne jest spojrzenie na tło.

Hasło II odcinka brzmiało: ,,Dlaczego chrześcijanin powinien czytać Stary Testament?’’. Poprowadzili go ks. dr Mariusz Szmajdziński oraz ks. dr Marek Raszewski. Podczas programu widzowie dowiedzieli się, że trzeba czytać tekst Starego Testamentu, bo wyjaśnia on posłannictwo Jezusa, jako proroka i kapłana. Odrzucenie Starego Testamentu przez chrześcijanina sprawia, że posłannictwo Syna Bożego jako Mesjasza staje się zupełnie niezrozumiałe. Nowy Testament jest ukryty w Starym Testamencie, a Stary objawiony w Nowym.

Tematem III spotkania  była ,,Historia Patriarchów – Abraham, jego powołanie i przymierze’’. Uczestniczyli w nim o. dr Wojciech Popielewski OMI oraz ks. dr Marcin Kowalski z Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wykładu poruszone zostały podstawowe kwestie związane z potomstwem, z poszukiwaniem Bożego Błogosławieństwa i z wędrowaniem na tej ziemi pod okiem Pana. Abraham jest wzorem i prototypem, przewodnikiem w tej pielgrzymce wiary, pielgrzymce Nomadów.

IV wykład dotyczył ,,Stworzenia Człowieka’’. W programie wzięli udział ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej i profesor KUL oraz ks. dr Adam Kubiś, profesor Instytutu Nauk Biblijnych KUL. Prowadzący podkreślali, że celem człowieka jest uwielbianie Boga. W trakcie programu zauważono, że Bóg stwarzając człowieka przekazuje mu dar, który jest najistotniejszą cechą Boskiego życia. To swego rodzaju Boże znamię, pieczęć życia i duchowości, która pochodzi od Pana. Pieczęć ta jest samoświadomością człowieka i zdolnością poznawania i kierowania sobą – jest głębią osoby ludzkiej.

Telewizyjny Uniwersytet Biblijny powstał z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i TV Trwam. Działalność Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego została zainaugurowana w Kielcach 28 września w kościele św. Trójcy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl