Serca bijące wspólnym rytmem

Po raz XIII Rodzina Radia Maryja z Kanady i Stanów Zjednoczonych pielgrzymowała do duchowej stolicy Polonii w Doylestown w Pensylwanii (USA). Mszy Świętej dla Rodziny Radia Maryja przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego. – Razem z błogosławionym Janem Pawłem dziękujmy codziennie Bogu, że jest w Polsce takie Radio, że jest Radio Maryja, dziękujmy zwłaszcza za błogosławione owoce służby tego Radia w Kościele – akcentował hierarcha. Na uroczystość do Amerykańskiej Częstochowy przybyli o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, oraz o. Piotr Chyła CSsR, wikariusz przełożonego Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Wczorajsze spotkanie w sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Doylestown rozpoczęło się rozmową w gronie rodzinnym. Ojciec Tadeusz Rydzyk i ojciec Jan Król przepytali pielgrzymów, skąd przybyli. A słuchacze Radia Maryja przyjechali z najodleglejszych miejsc Kanady i Stanów Zjednoczonych, m.in. z Toronto, Oakville, Baltimore, Chicago, Bostonu, Los Angeles, Florydy, Nowego Jorku czy New Jersey.
Mszy św. dla Rodziny Radia Maryja przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Kaznodzieja podkreślił troskę Papieża Polaka o środki nowej ewangelizacji. – Ojciec Święty mówił: „Ja codziennie dziękuję Panu Bogu, że w Polsce jest takie Radio, że jest Radio Maryja”. Trzeba te słowa przywołać również dzisiaj, gdy nad tym Radiem i jego dziełami zawisły ciemne chmury, które muszą niepokoić wielu z nas, ludzi Kościoła – zaznaczył ks. bp Andrzej Suski. – Razem z błogosławionym Janem Pawłem dziękujmy codziennie Bogu, że jest w Polsce takie Radio, że jest Radio Maryja, dziękujmy zwłaszcza za błogosławione owoce służby tego Radia w Kościele, który od zarania swoich dziejów trwa w nauce apostołów i we wspólnocie na łamaniu chleba i modlitwie – podkreślił kaznodzieja. Zaznaczył też, że Radio Maryja pomaga trwać Kościołowi w nauce apostołów, co czyni przede wszystkim przez transmitowanie katechez Ojca Świętego, biskupów i kapłanów. Ksiądz biskup wskazał, że dzięki tej rozgłośni spełnia się każdego dnia w Polsce i daleko poza nią, na różnych kontynentach świata, nakaz misyjny Chrystusa: „Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. – Radio Maryja pomaga Kościołowi trwać we wspólnocie, którą ożywia jeden duch i jedno serce. Serca milionów ludzi biją niejako wspólnym rytmem, jednoczą się ze sobą przy odbiornikach radiowych, gdy słyszą z Torunia słowa do nich kierowane, poprzedzone przyjaznym sygnałem „Tu Radio Maryja, katolicki głos w Twoim domu”. Tak rodzi się poczucie uczestnictwa w wielkiej rodzinie, jakby zamieszkałej w jednym domu, nawiązuje się rozmowy, dyskusje, wymiana myśli, niekiedy trudna, bo czasy są trudne i przybywa problemów do rozwiązania – mówił ksiądz biskup. Dodał, że każda rozmowa, choćby niedokończona, jednoczy ludzi, pozwala lepiej się rozumieć nawzajem, jest mostem rzucanym od człowieka do człowieka, by obydwaj mogli się na nim spotkać. – To nie rozmowa, nawet jeśli wydobyta z obolałego serca, ale brak rozmowy, przepaść głuchego milczenia oddala człowieka od człowieka – podkreślił ks. bp Andrzej Suski.
W czasie uroczystości inż. arch. Andrzej Ryczek otrzymał odznaczenie papieskie Pro Ecclesia et Pontifice za zasługi dla Kościoła. Jest on m.in. autorem projektu świątyni bł. Jana Pawła II w toruńskim Porcie Drzewnym w kompleksie Centrum Polonia in Tertio Millennio.

Katarzyna Cegielska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl