Rzecznik KEP: 2017 będzie rokiem maryjnym

W roku 2017 najważniejszymi wydarzeniami dla polskiego Kościoła będzie trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie – zapowiada rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wierni Kościoła w Polsce będą też przeżywać Rok św. Brata Alberta.

„Rok 2017 to w Kościele katolickim tak naprawdę rok maryjny” – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jako najważniejsze wydarzenia dla Kościoła w Polsce w nowym roku wymienia trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze odbyła się 8 września 1717 r. Obraz Matki Bożej został przyozdobiony złotymi koronami Kapituły Watykańskiej z woli papieża Klemensa XI. Koronacji dokonał ks. bp chełmski Krzysztof Szembek, a na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było rzeczą niespotykaną. Uroczystość była ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polską po wszystkie czasy.

Kolejne wydarzenie związane z kultem maryjnym w Polsce to 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. Gietrzwałdzkie objawienia miały miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia Barbara Samulowska; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.

Rzecznik KEP przypomniał też, że w Kościele powszechnym wierni będą obchodzić trzechsetlecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie.

Aparecida pełni w Brazylii rolę narodowego sanktuarium maryjnego. Niewielką figurkę Matki Boskiej wyłowili z rzeki w 1717 r. rybacy. Od tamtej pory zaczęto przypisywać jej niezwykłe zdarzenia, które powszechnie uchodziły za cudowne. W sanktuarium nigdy jednak nie założono rejestru cudów, ani nie powołano zespołu lekarzy, który miałby potwierdzać prawdziwość złożonych deklaracji o uzdrowieniu.

W 2017 r. Kościół będzie też obchodzić stulecie objawień Matki Boskiej w Fatimie.

Fatima to portugalska miejscowość, w której 13 maja 1917 r. trójce małych pasterzy ukazała się Matka Boska. Przez kolejne pięć miesięcy ukazywała się dzieciom prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

Jednymi z pierwszych wydarzeń w Kościele w 2017 roku będzie rozpoczynający się 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a także zaplanowany na 28 stycznia ingres nowego metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu.

Nowy metropolita krakowski ma 67 lat, od prawie 20. jest biskupem, w tym ponad 4 lata arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od marca 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jest profesorem nauk teologicznych. Ks. abp Marek Jędraszewski zastąpi ks. kard. Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika św. Jana Pawła II i promotora jego kultu, który przechodzi na emeryturę.

Oprócz rocznic dotyczących objawień Matki Bożej, wierni Kościoła w Polsce w 2017 roku będą przeżywać Rok św. Brata Alberta.

„W grudniowym liście pasterskim z tej okazji biskupi nazwali ten czas przedłużeniem i kontynuacją Jubileuszu Miłosierdzia” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Poinformował też, że centralnym punktem rozpoczętych 25 grudnia obchodów będzie Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie 10 czerwca, której przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki.

Również Sejm RP w czerwcu br. ustanowił rok 2017 rokiem św. Brata Alberta.

Brat Albert (wł. Adam Chmielowski) urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomi pod Krakowem. Mając 25 lat wstąpił do jezuitów, jednak pół roku później opuścił nowicjat, związał się z tercjarzami św. Franciszka na Podolu i podjął pracę duszpasterską wśród ludności wiejskiej. W 1884 r. wrócił do Krakowa, gdzie poświęcił się pomocy bezdomnym i opuszczonym, którą uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Zakładał miejskie ogrzewalnie i przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. W 1887 r. za zgodą ks. kard. Albina Dunajewskiego przywdział habit, a rok później złożył śluby zakonne, przyjmując imię Albert.

Założył zgromadzenia braci albertynów (1888) i sióstr albertynek (1891), działające według reguły św. Franciszka z Asyżu. Zmarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie. W 1938 r. prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Krakowie w 1983 r., a sześć lat później w Rzymie kanonizował. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl