fot. PAP/Adam Warżawa

Rozpoczął się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu

Popiół to symbol pokuty. I właśnie ten symbol zawsze rozpoczyna Wielki Post. To czterdzieści dni, kiedy chrześcijanie są wezwani do nawrócenia. Odkrycia na nowo, że jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga.

W Środę Popielcową na całym świecie katolicy posypali głowy popiołem na znak tego, skąd pochodzą.

– „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Pył na głowie zwraca nas ku ziemi, przypomina nam, że pochodzimy z ziemi i że do ziemi powrócimy – mówił Ojciec Święty.

Jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga – zaznaczył papież Franciszek w trakcie Liturgii Środy Popielcowej w Rzymie.

– Pan z miłością wziął nasz pył w ręce i tchnął weń swoje tchnienie życia. Jesteśmy więc cennym pyłem, przeznaczonym, by żyć na wieki – podkreślił Biskup Rzymu.

Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu.

– Potrzebujemy w życiu momentów takiego radykalnego zatrzymania się, aby jeszcze bardziej odnaleźć się w relacji – zaznaczył ks. Bartłomiej Hućko z parafii św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

To czas nawrócenia i walki o naszą wiarę – wskazał z kolei ks. Krystian Winiarski, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

– O odnowienie naszej wiary, odświeżenie tej wiary, po to, żeby rzeczywiście naszą wiarę praktykować bardzo konkretnie – mówił.

Papież wskazuje, by słuchać Ewangelii oraz siebie nawzajem.

– Papież Franciszek z całą mocą podkreśla, że to jest właśnie tą drogą, którą każdy z nas powinien iść w tym Wielkim Poście 2020 roku – powiedział dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Kościół proponuje także, by w trakcie Wielkiego Postu praktykować uczynki miłosierdzia, takie jak modlitwa, post i jałmużna. [czytaj więcej]

– Modlitwa mówi nam o mojej relacji i miłości do Pana Boga, post pokazuje mi moją miłość i relację do mnie samego, a jałmużna bada skalę mojej miłości, hojności i ukochania bliźnich – wyjaśnił ks. Bartłomiej Hućko.

Ojciec Święty wskazał jednak, by wszelkie uczynki miłosierdzia były szczere.

– Pan mówi nie tylko o uczynkach miłosierdzia, o modlitwie i poście, ale o tym, aby uczynić to wszystko bez udawania, bez dwulicowości, bez obłudy – akcentował papież Franciszek.

TV Trwam News

drukuj