fot. wikipedia

Przewodniczący KEP w 6. rocznicę śmierci ks. kard. Glempa: Podziwiałem jego wielką roztropność

Kościół katolicki w Polsce powinien być wdzięczny osobie ks. kard. Józefa Glempa za to wszystko, co zrobił w swoim czasie, w tak napiętym momencie naszych dziejów i jednocześnie zrobił to dla dobra naszej Ojczyzny – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w 6. rocznicę śmierci ks. kard. Józefa Glempa.

Przewodniczący Episkopatu, wspominając postać śp. ks. kard. Józefa Glempa, podkreślił, że to osoba bardzo znacząca ze względu na to, w jakich czasach przyszło mu żyć.

„Tak jak ks. kard. Wyszyński miał swoje trudności i cierpienia, jakie musiał przejść w czasach stalinizmu, tak kard. Glemp w czasach stanu wojennego i w momencie, gdy chodziło o niebezpieczeństwo wojny domowej” – mówił przewodniczący Episkopatu.

„Podziwiałem w Księdzu Kardynale jego wielką roztropność. Oprócz doskonałego wykształcenia, miał w swoim charakterze wielką ostrożność w wypowiadaniu się i wydawaniu decyzji. Jego decyzje były zawsze bardzo przemyślane” – powiedział ks. abp Gądecki.

Podkreślił, że ks. kard. Glemp „doskonale się orientował w zawiłościach czasów, w których żył”. Dodał też, że nie dał się nigdy wykorzystać przez służby specjalne.

„Wydaje mi się, że Jego postać po śmierci nabiera jeszcze większego znaczenia, tak w świetle słów, które wypowiedział, jak i w świetle książek o nim” – zauważył przewodniczący Episkopatu.

KEP/RIRM

drukuj