fot. Monika Bilska

Przeor Jasnej Góry zaprasza do sanktuarium, przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Nagranie przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego OSPPE, zapraszającego pielgrzymów, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, opublikowało w środę biuro prasowe sanktuarium.

Wcześniej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował, aby pątnicy zrezygnowali w tym roku z pielgrzymowania do miasta.

W nagraniu opublikowanym na stronach klasztoru o. Samuel Pacholski OSPPE zwrócił się do pielgrzymów akcentując, że „Jasna Góra stanowi od wieków bezpieczne schronienie dla Polaków”.

„Także podczas kryzysu związanego z epidemią koronawirusa modliliśmy się nieustannie za naszą ojczyznę i cały świat. Dziękujemy Opatrzności Bożej za to, że sanktuarium pozostało wolne od wirusa” – zaznaczył przeor.

„Cieszymy się bardzo, że w ostatnich tygodniach życie w Polsce wraca do normy. Także w Częstochowie otwarte są galerie handlowe, restauracje, kawiarnie. Wielu ludzi gromadzi się w autobusach, na przystankach i w innych miejscach, w których zaobserwować możemy prawdziwe tłumy. Bardzo wielu częstochowian uczestniczyło ostatnio w wiecach wyborczych różnych kandydatów” – wskazał o. Samuel Pacholski OSPPE.

„W naszym sanktuarium z wielką starannością dbamy o bezpieczeństwo pielgrzymów. Dlatego, zachowując wszystkie wskazania służb sanitarnych i troszcząc się o wasze zdrowie, zapraszamy serdecznie na Jasną Górę. Przybywajcie bez lęku do naszej Pani, Królowej. Jeśli zachowamy zasady obowiązujące nas w dobie koronawirusa, wierzę, że nadal pozostaniemy bezpieczni” – ocenił przeor jasnogórskiego klasztoru.

„Bardzo serdecznie zapraszamy i czekamy na was, drodzy pielgrzymi” – powtórzył o. Samuel Pacholski OSPPE.

W środowej informacji sanktuarium, towarzyszącej nagraniu z zaproszeniem przeora, przypomniano o niedawnym spotkaniu w miejskim sztabie kryzysowym, w którym uczestniczyli m.in. wojewódzki inspektor sanitarny, komendant policji i kustosz Jasnej Góry.

„Opracowaliśmy pewien schemat postępowania, w oparciu o który możemy powiedzieć, że pielgrzymi mogą bezpiecznie w tej chwili przybywać na Jasną Górę” – powiedział cytowany w tej informacji o. Samuel Pacholski OSPPE.

Biuro prasowe Jasnej Góry nawiązało też do swojego materiału z 28 czerwca br., w którym jasnogórscy paulini i częstochowska policja przypominają o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych.

W materiale przypomniano m.in. o obowiązku zakrywania nosa i ust w razie braku możliwości zachowania dwumetrowych odstępów od innych osób oraz we wnętrzach, w tym w kościołach. Wezwano do częstego mycia rąk i zapewniono o rozstawieniu na Jasnej Górze dystrybutorów płynu odkażającego, a także o bieżącej dezynfekcji konfesjonałów, ławek czy krzeseł.

Z kolei 3 lipca miasto przypominało, że w tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego.

Oznacza to m.in., że w pielgrzymkach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, wszyscy pielgrzymi muszą mieć zapewniony dostęp do środków higienicznych i punktów sanitarnych. Muszą być też wyposażeni w maseczki, środki do dezynfekcji, często myć i odkażać ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących.

Samorząd zastrzegł, że na zabezpieczenie przejścia przez Częstochowę i wejścia na Jasną Górę mogą liczyć tylko zgłoszone grupy piesze. W lipcu br. zgłoszono nadejście 16 zorganizowanych grup pielgrzymkowych, łącznie z ok. 1,4 tys. osób. W lipcu ub. roku zgłoszono przybycie na Jasną Górę 42 zorganizowanych grup pielgrzymów, liczących łącznie ponad 10 tys. osób.

PAP

drukuj