fot. wikipedia.org

Prymas Węgier: 50 tys. osób zgłosiło chęć udział w kongresie eucharystycznym

Już ponad 50 tys. osób zgłosiło chęć udziału w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbędzie się w dniach 13-20 września w Budapeszcie – poinformował w piątek prymas Węgier ksiądz kardynał Peter Erdoe w Radiu Kossuth.

Ks. kard. Peter Erdoe oświadczył, że do udziału w programach kongresu zarejestrowało się dotąd pojedynczo 26 tys. osób, a razem z rejestracjami grupowymi liczba chętnych wynosi ponad 50 tys.

Prymas ocenił, że jest realna szansa, iż papież Franciszek przyjmie zaproszenie do udziału w kongresie. Pod koniec stycznia węgierska telewizja M1 poinformowała, że Franciszek ma przybyć na Węgry na ostatni dzień Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Nie zostało to jeszcze potwierdzone oficjalnie przez Watykan.

Ksiądz kardynał Erdoe wyraził nadzieję, że Papież odprawi przynajmniej Mszę św. zamykającą kongres 20 września. Dodał, że Węgry są niedaleko Rzymu i przylot do Budapesztu nie stanowiłby dla Franciszka większego obciążenia niż podróż duszpasterska na południe Włoch.

Według prymasa podczas Mszy św. inauguracyjnej na stadionie Puskas Arena do pierwszej komunii świętej przystąpi ponad 4500 młodych ludzi, a białe ubrania dla nich szyją osoby niepełnosprawne, które także będą obecne na Mszy świetej.

Ks. kard. Peter Erdoe  podkreślił, że ważnym wydarzeniem podczas kongresu będzie Msza św. w dialekcie romskiej grupy etnicznej Lowarów. Zaznaczył też, że wszystkie osoby zaproszone do przemawiania na kongresie potwierdziły udział, w tym ksiądz kardynał Louis Raphael Sako z Iraku.

14 lutego prezydent Węgier Janos Ader poinformował, że zaprosił Franciszka do odwiedzenia Węgier z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Jak podała agencja MTI, Ader przekonywał papieża do odwiedzenia kraju podkreślając m.in., że Węgry 100 lat temu nawiązały stosunki dyplomatyczne z Watykanem, a 30 lat temu je odnowiły. Prezydent wskazał też, że po raz ostatni na Węgry z papieską pielgrzymką udał się św. Jan Paweł II w 1996 roku.

PAP

drukuj