„Projekt Kostka” w Złotowie

Już po raz dziewiąty Misjonarze Świętej Rodziny zorganizowali w Złotowie Święto Młodzieży „Projekt Kostka”. W tym roku odbywał się pod hasłem „Sukces” i zgromadził młodzież z całej Polski. To jedyne takie wydarzenie w Polsce.

„Projekt Kostka” organizowany jest w postaci festiwalu muzycznego propagującego chrześcijańskie wartości w nurcie muzyki hip-hop i rap. Od kilku lat impreza nazywana jest „jedynym w Polsce festiwalem chrześcijańskiego hip-hopu”.

Organizatorzy zdecydowali się postawić na ten właśnie gatunek muzyczny.

„Cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży szkolnej. Hip hop, z racji swojej formy, może być nośnikiem destruktywnych treści albo pozytywnych wartości i ideałów, a tych zdecydowanie potrzeba moim uczniom” – powiedział ks. Adrian Piecuch MSF, do niedawna katecheta w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu.

Do wydarzenia odniosła się Joanna Wawrzyniak z fundacji „Pro Publico”.

„Projekt Kostka to dziś bardzo potrzebna forma wyjścia do młodych. Poprzez kulturę hip-hopu możemy dotrzeć do tych, za którymi dzisiaj tęsknimy w naszym Kościele, czyli do młodzieży. Dostępność, otwartość, bardzo wysoki poziom organizacyjny i życzliwa, wręcz rodzinna atmosfera sprawia, że młodzi chcą tu być” – powiedziała.

„Jestem tutaj pierwszy raz i jestem zdziwiona atmosferą, która tutaj panuje – ludzie są dla siebie tacy mili i czuję się, jakbyśmy się wszyscy znali. Na podobnych imprezach z udziałem moich kolegów jest zdecydowanie inaczej” – podkreśliła Agata, uczennica technikum samochodowego.

Obok koncertów takich zespołów jak „Luxtorpeda” czy „Exodus 15” scenę zdominowali wykonawcy hip-hopu: „Muode Koty”, „Anatom” i „Lucas Vuitton” – laureat ubiegłorocznego przeglądu młodych talentów hip-hopu.

W tym roku liczba uczestników podwoiła się, a poza nagrodą pieniężną zwycięzca otrzymał możliwość występu na Festiwalu „Chrześcijańskie granie” w kategorii „debiuty” oraz możliwość nagrania profesjonalnego teledysku.

Jak podkreślił ks. Adam Gaca MSF, organizatorom zależy, żeby młodzi z jednej strony rozwijali swoje pasje i spełniali marzenia, a z drugiej, by relacja z Chrystusem stawała się ich największym sukcesem. W piątek raper „Anatom” poprowadził dla młodzieży miejscowych szkół średnich spotkania o tematyce ewangelizacyjno-profilaktycznej. Ci natomiast, którzy zdecydowali się przybyć do Złotowa w sobotę, mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez niecodzienną instruktorkę – siostrę Marię Esterę Andrzejewską AM, która podzieliła się z uczestnikami historią swojego powołania „od hip-hopu do klasztoru”.

W czasie „Projektu Kostka” w pomieszczeniach przylegających do hali „Złotowianka” organizatorzy zorganizowali kaplicę z możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi i modlitwy wstawienniczej a także „strefę dziecka” z atrakcjami dla najmłodszych. „Projekt Kostka” zakończyła wspólna niedzielna eucharystia. W homilii ks. Filip Manikowski MSF zauważył, że w oczach świata można nawet uchodzić za nieudacznika, jak to było w przypadku wielu późniejszych świętych, ale to w zjednoczeniu z Panem Jezusem młody człowiek odnosi największy sukces. Według wstępnych szacunków organizatorów, przez trzy dni trwania festiwalu w wydarzeniu wzięło udział łącznie kilka tysięcy osób.

ks. Marek Gubernat MSF/radiomaryja.pl

drukuj