św. Wojciech fot. ak.diecezja.gda.pl

„Pomorskie Dziedzictwo św. Wojciecha” – konkurs z misją

Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej zorganizowała konkurs, który skupia się na idei zachowania chrześcijańskiego dziedzictwa. Prace w dwóch kategoriach: plakatu (albo baneru) lub fotografii, można przesyłać do 4 maja.

Z okazji 1026. rocznicy chrztu Pomorza i Gdańska zainicjowano Wojewódzko-Metropolitarny Konkurs „Pomorskie Dziedzictwo św. Wojciecha”. [czytaj więcej] 

„Sięgamy do fundamentu. Święty Wojciech w 997 r. dokonał chrztu Pomorza i Gdańska. Przeżywając kolejną rocznicę tego wydarzenia, musimy sobie uświadomić, że jesteśmy jego dziedzicami. Pragniemy dziedzictwo kultury chrześcijańskiej nie tylko zachować, ale przekazać kolejnym pokoleniom, temu służy też organizowany konkurs” – wyjaśniła  pomysłodawczyni konkursu, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, Joanna M. Olbert.

Przewidziano dwie kategorie prac, z czego pierwsza to przygotowanie plakatu lub baneru ewangelizacyjnego pod hasłem „Jesteś ochrzczony – czy o tym pamiętasz?”.

„Ma on zachęcać do refleksji nad znaczeniem przyjętego chrztu w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym. To niezwykle ważne zwłaszcza wobec postaw wrogich Kościołowi i wierze katolickiej. Chcemy, aby powstały projekty plakatów, banerów ewangelizacyjnych, gdyż do współczesnego człowieka najbardziej przemawiają obrazy” – mówiła Joanna M. Olbert.

Zapowiedziała, że prace konkursowe z tej kategorii będą służyły m.in. do ewangelizacji w mediach społecznościowych.

Druga kategoria nosi hasło: „Ocal od zapomnienia – kapliczki i krzyże przydrożne w mojej okolicy”. Polega na wykonaniu fotografii jednego z takich niewielkich dzieł architektury sakralnej i nadesłaniu jej wraz z informacją o lokalizacji.

„Mam nadzieję, że dzieci i młodzież, a także dorosłe osoby, które staną do rywalizacji i wykonają fotografię kapliczki lub przydrożnego krzyża, zainteresują się głębiej tymi znakami świadectwa wiary naszych przodków. Zatem chodzi nie tylko o uwiecznienie na zdjęciu, ale także o inspirację do troski o te wyjątkowe symbole chrześcijańskiej tożsamości. Takie zaangażowanie to również piękne świadectwo wiary wobec zlaicyzowanego świata, w czasach gdy różne środowiska domagają się usuwania świętych symboli chrześcijaństwa nie tylko z przestrzeni publicznej, ale ze wszystkich sfer życia” – wskazała pomysłodawczyni konkursu.

Konkurs stanowi rozwinięcie kongresów organizowanych co pięć lat przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej z okazji kolejnych okrągłych rocznic chrztu Polski.

Choć target konkursu jest ograniczony, to jego organizatorzy liczą, że odbije się on echem w całym kraju.

– Zaproszenie do udziału w tym konkursie kierujemy do młodzieży szkół podstawowych klasy VII–VIII, uczniów szkół ponadpodstawowych, jak również osób dorosłych z województwa pomorskiego i archidiecezji gdańskiej. Jednak zależy nam, by wiadomość dotarła do różnych zakątków Polski, może kogoś zainspiruje nasz pomysł do organizacji podobnych konkursów w swoich środowiskach – zaznaczyła prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Prace konkursowe, wraz z wypełnionym zgłoszeniem, należy wysłać do 4 maja 2023 r. na adres e-mail: [email protected] lub pocztą (listem poleconym) na adres: Akcja Katolicka – Parafia NMP Wspomożenia Wiernych, ul. Dąbrowskiego 26, 84-230 Rumia.

Zgłoszenie oraz szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Ogłoszenie wyników zaplanowano na 14 maja. Odbędzie się ono w ramach archidiecezjalnego odpustu ku czci św. Wojciecha z Wzgórzu św. Wojciecha w Gdańsku. Nagrody Wręczy metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda SAC, który objął Wojewódzko-Metropolitarny Konkurs „Pomorskie Dziedzictwo św. Wojciecha” patronatem honorowym.

„W liście pasterskim z okazji 950-lecia śmierci św. Wojciecha, Czcigodny Sługa Boży Prymas kard. August Hlond, twórca Akcji Katolickiej, polecił strzec chrześcijańskiego znamienia polskiej ziemi. My tą misję podejmujemy, organizując różne inicjatywy, by ustrzec, zwłaszcza młodych Polaków, przed powszechną dziś ateizacją” – zwróciła uwagę Joanna M. Olbert.

Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej jest bardzo aktywna w zakresie organizacji licznych przedsięwzięć religijnych, kulturalnych, naukowych i patriotycznych.

Nasz Dziennik/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl