fot. PAP/EPA

Polska młodzież otrzyma Krzyż Światowych Dni Młodzieży

Dziś obchodzimy Światowym Dzień Młodzieży, który ustanowił Papież Jan Paweł II. Ojciec św. Franciszek podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra w Watykanie przekaże polskiej młodzieży Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Salus Populi Romani. Znaki ŚDM przywiozą Brazylijczycy. Transmisję od godz. 9:30 przeprowadzą w Radiu Maryja i TV Trwam.

Ks. bp. Henryk Tomasik, delegat KEP ds. Światowych Dni Młodzieży mówi, że Krzyż, nawiązuje do bardzo ważnego wydarzenia w życiu Kościoła, którym był rok święty.

W Niedzielę Wielkanocną 1984 roku Ojciec św. Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż, który był znakiem roku świętego. Jan Paweł II mówił wówczas: „Umiłowani młodzi, u kresu roku świętego powierzam Wam znak tego roku jubileuszowego – Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie Umarłym i Zmartwychwstałym jest ratunek i dokupienie”.  Od tego czasu Krzyż pielgrzymuje, jest zawsze w centrum każdego Światowego Dnia Młodzieży; ponadto pielgrzymuje w ramach przygotowania duchowego do tego wydarzenia – powiedział ks. bp. Henryk Tomasik.

Jutro  rozpocznie się peregrynacja Krzyża i Ikony Matki po naszym kraju. Jako pierwsza znaki przyjmie archidiecezja poznańska. Krzyż i ikona odwiedzą również Białoruś i Ukrainę. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 roku w Polsce.

 

RIRM 

drukuj