fot. twitter.com/EpiskopatNews

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej

Do Matki Bożej Piekarskiej przybędą dziś w dorocznej pielgrzymce mężczyźni i młodzieńcy. Tegorocznemu spotkaniu przyświeca hasło „W mocy Bożego Ducha”.

Centralnym punktem modlitewnego spotkania będzie Msza św. sprawowana o godz. 10.45. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi natomiast ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Po Eucharystii przewidziano godzinę ewangelizacyjną i nabożeństwo majowe. Pielgrzymujący mężczyźni i młodzieńcy przybędą do Matki Bożej Piekarskiej po moc Bożego Ducha, potrzebną im w podejmowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków.

Ks. Krzysztof Fulek, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich podkreśla, że mimo iż zmieniają się czasy, to problemy i troski, z którymi przybywają pielgrzymi, pozostają te same.

Kiedy zagrożona była rodzina, kiedy zagrożone były takie wartości jak godność człowieka, godność ludzkiej pracy, zagrożona była niedziela, to wówczas to pielgrzymowanie miało wzmóc ducha w narodzie. Pielgrzymowali tu przecież nie tylko Ślązacy, ale także i stoczniowcy, górale i ludzie z różnych rejonów, by wzmocnić swoją wiarę, by bronić tej wiary, bronić Kościoła i wszystkich wartości. Czasy się zmieniają, ale problemy pozostają, pojawiają się nowe, albo występują w innej formie. Dlatego ta aktualność modlitwy tutaj o miłość i sprawiedliwość społeczną jest ciągle aktualna – akcentuje ks. Krzysztof Fulek.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Mężczyźni przybywają tu od 1947 r. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował też ówczesny metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła. Jako Papież co roku kierował on do pielgrzymów swoje specjalne przesłanie.

 

RIRM

 

drukuj