fot. episkopat.pl

Parszowice uczczą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w 35. rocznicę jego męczeńskiej śmierci

20 października w Parszowicach odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 35. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Na wydarzenie zaprasza proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny ks. Grzegorz Ropiak.

W tym roku wierni parafii w Parszowicach już po raz czternasty zgromadza się, by uczcić pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30. Przybyli zobaczą m.in. film dokumentalny o Błogosławionym Męczenniku. O godz. 14.00 będzie miała miejsce Msza św. pod przewodnictwem ks. Macieja Wesołowskiego. Następnie odbędzie się program słowno-muzyczny oraz ucałowanie relikwii bł. ks. Jerzego. Wierni będą mogli również obejrzeć wystawę konkursowych prac plastycznych i fotografii poświęconych Błogosławionemu.

Na uczestników czekają także inne atrakcje, m. in. okazjonalna pamiątka z uroczystości, poczęstunek oraz wspólne zdjęcie. Nie zabraknie też innych stoisk, swój udział zapowiedziała Fundacja Przystań ze Ścinawy, a specjalnie dla przybyłych dzieci pojawią się okoliczni kramarze.

28 maja 1972 bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana w Warszawie, a już 4 czerwca 1972 roku w kościele w Parszowicach – razem ze swoim kolegą Bogdanem Liniewskim – odprawił jedną z pierwszych Mszy św. tuż po święceniach. O tym fakcie przypominają pamiątkowe tablice w kościele pw. Świętej Rodziny.

Od 2005 roku w tym właśnie miejscu gromadzą się licznie wierni, członkowie „Solidarności” Zagłębia Miedziowego oraz przedstawiciele wielu środowisk  ludzi pracy,  by upraszać wstawiennictwo ks. Jerzego – patrona ludzi pracy, a od 2014 roku oficjalnego patrona „Solidarności”.

15 października 2010 roku kościół w Parszowicach otrzymał relikwie Błogosławionego, a w 2015 roku „Solidarność” Zagłębia Miedziowego ufundowała do kościoła obraz ks. Jerzego.

W Parszowicach żyją do dziś osoby, które osobiście znały i gościły w swoich domach bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Od samego początku organizowania uroczystości, Błogosławiony Jerzy przyciąga do Parszowic coraz więcej ludzi. Co roku rodzą się nowe pomysły na uczczenie pamięci tego Świętego Kapłana. Do kościoła w Parszowicach, przybywa z Lubina – pieszo i na rowerach – grupa ze Stowarzyszenia „Wędrowiec”, ze Ścinawy grupa biegaczy z KS START ŚCINAWA oraz piesza pielgrzymka. Wszystkim przybywającym przyświeca jeden cel: uczcić pamięć o ks. Jerzym, którego ślady obecności są w Parszowicach bardzo namacalne.

radiomaryja.pl/ks. Grzegorz Ropiak

 

 

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl