Papież apeluje do Polaków i Litwinów o umocnienie łączących ich więzi

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do Polaków i Litwinów o umocnienie łączących ich więzi. Apel wystosował przed modlitwą Regina Coeli w Watykanie, gdy nawiązał do sobotniej ceremonii dziękczynnej w Krakowie za beatyfikację Michała Giedroycia.

„Wczoraj w Krakowie odbyła się uroczystość dziękczynna za potwierdzenie kultu błogosławionego Michała Giedroycia, w której udział wzięli biskupi z Polski i Litwy” – poinformował papież na zakończenie Mszy św. w obchodzone w niedzielę święto Zesłania Ducha Świętego.

„Niech to wydarzenie zachęca Polaków i Litwinów do umocnienia więzi pod znakiem wiary i czci dla błogosławionego Michała, który mieszkał w Krakowie w XV w., będąc wzorem pokory i ewangelicznej miłości” – wezwał Franciszek.

Michał Giedroyć urodził się około 1420 r. w Giedrojciach na Litwie. Dorosłe życie spędził w Krakowie. Był zakonnikiem w zgromadzeniu Kanoników Regularnych od Pokuty, zakrystianem w kościele św. Marka. Zmarł w opinii świętości w 1485 r.

Jest patronem chorych i zakrystianów.

Sobotnim uroczystościom dziękczynnym w bazylice Mariackiej w Krakowie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Becciu [zobacz więcej]. 

PAP/RIRM

drukuj