Na polskie dzieci można liczyć!

Wielkim dziękczynieniem za dar bł. Jana Pawła II była 13. już doroczna ogólnopolska pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę. U stóp Czarnej Madonny tysiące małych pielgrzymów śpiewało, tańczyło, a przede wszystkim modliło się w intencji Ojczyzny, rodzin i całego świata. Przyświecało im papieskie hasło: „Totus Tuus – Maryjo, cały Twój”.

– Jezus i Jego Matka często wybierają dzieci, aby powierzyć im zadania ważne dla Kościoła i dla całej ludzkości. Serca dzieci są czyste, pełne wiary. Przed nami stoi zatem wielkie zadanie – musimy pomagać Matce Bożej w obronie Kościoła, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Dlatego wspólnie – przez Różaniec – chcemy przemieniać świat – mówiła do zgromadzonych na Jasnej Górze dzieci Magda Buczek, założycielka pierwszego PKRD. Dziś najmodszych, którzy zobowiązują się codziennie odmawiać chociaż jeden dziesiątek Różańca, jest już ponad 140 tys. w 32 krajach na wszystkich kontynentach.
Centralny punkt pielgrzymki PKRD stanowiła Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Długosza z Częstochowy, wielkiego przyjaciela dzieci. Mszę Świętą, którą koncelebrowali licznie przybyli kapłani – opiekunowie PKRD, a wśród nich o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, poprzedziły koncerty i czuwanie wraz z modlitwą różańcową prowadzoną przez Magdę Buczek. Dzieci powierzyły przez Maryję Panu Bogu Ojca Świętego Benedykta XVI, naszą Ojczyznę, rodziny, Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, Radio Maryja i Telewizję Trwam, a przede wszystkim prosiły Maryję o pokój na całym świecie.
W czasie jasnogórskiego spotkania Magda Buczek podkreśliła, że o własnych siłach niczego nie jesteśmy w stanie uczynić, toteż konieczne jest, abyśmy prosili Ducha Świętego o pomoc. Tegoroczna pielgrzymka PKRD odbywająca się w Święto Zesłania Ducha Świętego stała się zatem także okazją do wspólnej modlitwy o potrzebne dary. Podczas poprzedzającego Mszę św. czuwania dzieci prosiły Ducha Świętego, aby zstąpił na nie, na ich rodziny i na całą Ojczyznę. – Słowami błogosławionego Jana Pawła II wołamy: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi – modliła się Magda Buczek.
Czuwanie uświetniły występy zespołów Duchu Ogniu z Rudy Śląskiej oraz Małego Chóru Wielkich Serc z Łodzi. Po zakończeniu Eucharystii dla najmłodszych zaśpiewał dał ks. bp Antoni Długosz.

Z Maryją i Chrystusowym Krzyżem
– Ojciec Święty szczególnie was kochał i nazywał was najważniejszymi ludźmi na świecie – zwrócił się do dzieci w homilii ks. bp Antoni Długosz. Podkreślił także, jak ważna była w życiu Jana Pawła II Maryja i jak bardzo Ojciec Święty kochał Krzyż. – Ojciec Święty przypominał nam: Nie odejdźcie od Chrystusa i Jego Krzyża – podkreślał ksiądz biskup.
Msza św. sprawowana w intencji Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci była jednocześnie dziękczynieniem za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Z Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II, przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa pielgrzymów. Najmłodsi jej uczestnicy mieli po kilka lat. Błogosławiony Jan Paweł II, jak przypomniała Magda Buczek, jest także honorowym członkiem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Możemy być pewni, że bardzo ucieszył go widok małych pielgrzymów i uśmiechnął się, słysząc radosny okrzyk dzieci: „Kochamy Cię, Ojcze Święty!”, rozlegający się spod Jasnej Góry.
W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mali pielgrzymi podkreślali, że Różaniec to modlitwa dla wszystkich. Zdarza się nawet, że to właśnie najmłodsi są inicjatorami zakładania kółek różańcowych w swoich miejscowościach. – O założenie kółka poprosiły nas same dzieci – opowiadają opiekunki kółka różańcowego z Kornatkowa koło Wieliczki. – Spotykamy się w pierwszą sobotę miesiąca. Tematem ostatniego spotkania były dzieci fatimskie, kolejne będzie poświęcone świętemu Janowi Bosco – dodają. Zdaniem dzieci, na różańcu wcale nie jest trudno się modlić. Modlimy się najpierw po polsku, a potem po łacinie! – opowiadają dzieci z Bonszowy Nowej.
– Mam w szkole trzydzieści różańców. Przed lekcją proszę dyżurnego, żeby je rozdał całej klasie. Modlimy się krótko i dopiero potem zaczynamy lekcję. To pomaga nam uporządkować się i dobrze – bo z Panem Bogiem – zacząć każde nasze działanie – opowiada Elżbieta Romanowicz, katechetka z Aleksandrowa Łódzkiego, skąd na Jasną Górę, aby wziąć udział w pielgrzymce PKRD, przyjechały aż 104 osoby.
Wśród dzieci przybyłych wczoraj na Jasną Górę rozlosowano 20 rowerów, które ufundowane zostały przez Kasy Kredytowe SKOK.

Chcemy być jak dzieci z Fatimy
Podwórkowym Kółkom Różańcowym Dzieci patronują błogosławieni pastuszkowie z Fatimy: Hiacynta i Franciszek, dwoje z trojga wizjonerów, którym w 1917 r. objawiła się Maryja i przekazała orędzie dla świata. Ich posłuszeństwo Matce Najświętszej i gorliwa modlitwa są wzorem dla najmłodszych z PKRD. – Czy chcecie być jak dzieci z Fatimy? – pytał zgromadzonych na Jasnej Górze o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Dzieci bardzo głośno odpowiedziały: „Tak!”. Na tę gotowość do stania się narzędziem w ręku Maryi dyrektor Radia Maryja odpowiedział wezwaniem: „Alleluja i do przodu!”. Przemawiając na zakończenie Mszy św., o. Tadeusz Rydzyk pytał dzieci także o to, co najważniejsze – czy kochają Pana Boga, Kościół i Polskę. Odpowiedziały aplauzem. Dyrektor Radia Maryja podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, a szczególnie ich opiekunowi z ramienia Radia Maryja o. Piotrowi Dettlaffowi CSsR.
Na zakończenie Mszy św., jako symbol pokoju, w niebo zostały wypuszczone gołębie. – Myślę, że Matka Najświętsza i bł. Jan Paweł II patrzą na nas i cieszą się, że modlicie się o pokój na świecie. Dziękujemy wam za wszystkie wasze modlitwy – zwrócił się do dzieci przedstawiciel prowincjała zgromadzenia redemptorystów, jego wikariusz o. Piotr Chyła CSsR.
Dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych dają doskonały przykład, w jaki sposób konkretnie odpowiedzieć na wezwanie Maryi. Na pytanie reporterów „Naszego Dziennika”, czy polecają modlitwę różańcową każdemu, chórem odpowiadają: „Tak!”.

Agnieszka Żurek, Jasna Góra

O. Piotr Dettlaff CSsR, opiekun Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z ramienia Radia Maryja: Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci to wspólnota, która każdego dnia z miłością odpowiada na wezwanie Matki Bożej. Piękna Pani, która ukazała się fatimskim pastuszkom, prosiła o codzienną modlitwę różańcową. Dziś do PKRD należy 140 tys. dzieci i nie tylko. Bo przypomnijmy, że Podwórkowe Kółka Różańcowe powstały w 1997 roku, a zatem wśród naszej różańcowej rodziny mamy też tych, którzy są już ludźmi młodymi i dokonują pierwszych ważnych życiowych wyborów. Głęboko wierzymy, że modlitwa różańcowa w dalszym ciągu jest nieodłącznym elementem ich życia, że jest to modlitwa, w której uczą się zawierzenia na wzór Matki Bożej, Temu, który jest największą Miłością, i potrafią wypowiadać swoje życiowe „fiat”.

Wspólnota PKRD ogarnęła wszystkie kontynenty świata. I na placówkach misyjnych są dzieci, które nie znają języka polskiego, ale wiedzą, co to jest Radio Maryja, kim jest Madzia Buczek. Doskonale znają pragnienie Matki Bożej, która chce, aby każdy człowiek codziennie odmawiał Różaniec.

 

* * *

Ania z Biłgoraja: Mam 15 lat. Przyjechało nas dzisiaj na Jasną Górę około trzydziestu osób – dzieci z rodzicami. Nasze kółko różańcowe do tej pory działało „nieoficjalnie” – modliliśmy się z Radiem Maryja. Jestem na Jasnej Górze i w ogóle na jakiejkolwiek pielgrzymce po raz pierwszy, ale bardzo mi się tu podoba. Kiedy tylko po raz pierwszy usłyszałam o Częstochowie, byłam pewna, że chcę tu przyjechać. Właśnie dzisiaj także ksiądz proboszcz podjął decyzję o założeniu w naszej parafii kółka już działającego „oficjalnie”.

* * *

Klaudia z Wadowic: Mam 13 lat, do kółka różańcowego należę od roku. Modlimy się razem, jeździmy na pielgrzymki i uczestniczymy w różnych spotkaniach. Jest nas około czterdziestu osób. W każdą pierwszą sobotę miesiąca wspólnie odmawiamy Różaniec. Modlimy się za nasze rodziny, o zdrowie, powierzamy Maryi wszystkie kółka różańcowe.

* * *

Wiktor z Cieszyna: Mam dziewięć i pół roku i jestem członkiem Podwórkowego Kółka Różańcowego Dzieci. Co robimy w kółkach różańcowych? Modlimy się za Polskę, za rodziny, za nas. Czasem także się bawimy! A dzisiaj przyjechaliśmy tu, na Jasną Górę, oddać się pod opiekę Matce Bożej.

 

drukuj