jasnagora.com

Leśnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

Kilka tysięcy osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Za pracę leśnikom – w 95-lecie Lasów Państwowych – dziękowali w listach prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

 

„Pielgrzymka przypada w szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 95-lecia Lasów Państwowych. To dobra okazja, by podkreślić, że lasy są naszym wspólnym dobrym, które powinniśmy otaczać szczególną troską” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez doradcę prezydenta ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej Pawła Sałka.

„Tym bardziej pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za trud, jaki wkładają państwo w zachowanie polskich lasów. 95 lat państwowej gospodarki leśnej w Polsce upewnia nas w przekonaniu, że las jako dobro wspólne powinien podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością” – zaznaczył prezydent. Ocenił, że lasy mają dla Polski znaczenie strategiczne.

„Są ostoją bioróżnorodności, zielonymi płucami i rezerwuarem wód gruntowych. Gospodarka leśna musi być przemyślana, spójna i długofalowa, a gwarancją tego są Lasy Państwowe” – wskazał Andrzej Duda.

Dziękując leśnikom za troskę, jaką otaczają polskie lasy prezydent uznał, że ogrom ich pracy wyrażają liczby, jak 1,5 mld sadzonych co roku drzew, czy stale powiększająca się lesistość Polski. Podziękował leśnikom za obecność na ubiegłorocznym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, za sadzonki rozdawane m.in. podczas dożynek prezydenckich w Spale, za kampanie edukacyjne i społeczne oraz za wspólne akcje „sadziMY” i „sprzątaMY”, ponieważ „przypominają one, że o las możemy i powinniśmy dbać wszyscy”.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Andrzej Duda wspomniał o leśnikach, którzy wówczas działali w ruchu oporu, walczyli z bronią w ręku i oddali swoje życie za ojczyznę.

„Nie byłoby Polski Podziemnej, gdyby nie zaangażowanie leśników. To dzięki nim możliwa była walka oddziałów partyzanckich, działalność wywiadowcza, alianckie zrzuty żywności i broni, desant cichociemnych. To piękna karta historii Lasów Państwowych, o których nie wolno nam zapominać” – podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego zaakcentował, że „polscy leśnicy gospodarują i dbają o powierzone im obszary z troską o środowisko i przekazanie naszego przyrodniczego dziedzictwa następnym pokoleniom”. Szef rządu ocenił, że hasło tegorocznej pielgrzymki: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” dobrze oddaje ducha odpowiedzialności i służby, który przyświeca działalności leśników.

„Wiem, że udział w pielgrzymce jest wyrazem osobistego zaangażowania w pielęgnowanie dziedzictwa naszej Ojczyzny, wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach. Polscy leśnicy od lat udają się na Jasną Górę, by polecać ważne sprawy opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkim uczestnikom życzę, by doświadczenie wspólnej pielgrzymki przyniosło nowe siły w codziennej służbie na rzecz naszych obywateli” – napisał premier.

Obecny na uroczystości minister środowiska Henryk Kowalczyk również dziękował „za pracę leśników, ich trud, pełnioną z poświęceniem misję i faktycznie pełnioną rolę strażników przyrody”.

„Słychać różne poglądy i opinie na temat ochrony przyrody, ale ja przede wszystkim ufam w tym względzie leśnikom, ich wiedzy i stuletniemu doświadczeniu” – zadeklarował.

Minister podkreślił też ważną funkcję społeczną leśników – udostępniania lasu społeczeństwu. Zastrzegł, że lasy pełnią też funkcję gospodarczą.

„Niemożliwy byłby taki wspaniały rozwój przemysłu drzewnego, meblarskiego, gdyby nie leśnicy, gdyby nie surowiec pochodzący z lasów państwowych i prywatnych” – przyznał.

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że zgodnie z deklaracjami z pielgrzymki sprzed roku, zapewnione zostało bezpieczeństwo finansowe Lasów Państwowych.

„Ważne, że Lasy Państwowe, pełniąc wszystkie funkcje na rzecz społeczeństwa, nie korzystają z dotacji państwowych, a właśnie gospodarują własnymi pieniędzmi – nie tylko na własne potrzeby, ale także wspierając inne dzieła” – wskazał.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że współczesne wyzwanie stojące przed tym środowiskiem są globalne i wynikają z trendów znacznie wykraczających poza krajowe uwarunkowania.

„Dotykają nas skutki zmian klimatycznych, które mogą prowadzić do istotnych zmian w naszym krajobrazie. Przybywa regionów, gdzie obserwujemy skutki suszy, gradacji owadów czy chorób grzybowych” – przyznał.

„Dziś nie mówimy tylko o zmianach klimatycznych, ale już na nie odpowiadamy. Dzięki zgodnej organizacyjnej sprawności odtworzyliśmy fundusz stabilizacji. Samodzielnie radzimy sobie z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych w lasach. (…) Jesteśmy dumni z naszego systemu ochrony pożarowej – mimo serii dramatycznie suchych lat nadal w państwowych lasach wybucha bardzo mało pożarów w porównaniu do ich powierzchni, a te, które się pojawiają, są szybko wykrywane i tłumione” – zaznaczył Andrzej Konieczny.

„Działamy perspektywicznie: sadząc drzewa zmieniamy skład przyszłych lasów. Lepiej dopasowujemy je do siedlisk, wprowadzamy większą różnorodność gatunków, zwłaszcza więcej liściastych. Osiągnęliśmy dziś największą powierzchnię odnowień naturalnych. Dzięki tym działaniom polskie lasy będą bardziej odporne na zagrożenia klimatyczne” – zadeklarował szef Lasów Państwowych.

„Leśnicy też jako pierwsi na taką dużą skalę realizują program małej retencji” – dodał.

Mszy św. dla uczestników 23. Pielgrzymki Leśników odprawionej na jasnogórskim szczycie przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl