twitter.com/drohiczynska

Ks. bp P. Sawczuk: Św. Anna wskazuje drogę, by rodzina była Bogiem silna

Św. Anna, patronka rodzin, wskazuje właściwą drogę, jaką powinni podążać małżonkowie, aby ich rodzina była Bogiem silna, twardo stała na straży wartości chrześcijańskich i przekazywała je kolejnym pokoleniom – podkreślił biskup drohiczyński ks. bp Piotr Sawczuk.

W homilii wygłoszonej w niedzielę podczas X Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni ks. bp Piotr Sawczuk powiedział, że „drogą Kościoła jest rodzina, drogą wielu rodzin jest Kościół”.

„Modlimy się dzisiaj, by drogą Polski, naszej umiłowanej ojczyzny, jej władz, była rodzina” – mówił do pielgrzymów ks. bp Sawczuk.

Dodał, że dzisiejsza uroczystość odpustowa ku czci św. Anny jest impulsem do „duchowej refleksji nad rolą rodziny, która uczy człowieka, że ma wielbić Boga, okazywać szacunek ludziom i respektować najwyższe wartości”.

Po homilii nastąpiło odnowienie przysięgi małżeńskiej przez małżonków przybyłych do sanktuarium. Na zakończenie Mszy św. odmówiono akt zawierzenia rodziny św. Annie. Uroczystość zakończyła się drogą krzyżową wokół tutejszej bazyliki z prośbą o dar potomstwa.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni na Podlasiu jest jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Sięga historią 1510 r. kiedy – wg dokumentów archiwalnych – doszło tam do objawień św. Anny. W księdze łask i cudów zapisane są liczne łaski i uzdrowienia. Święty Jan Paweł II przekazał do tego sanktuarium pamiątkowy kielich, papież Benedykt XVI podniósł kościół do godności bazyliki, a papież Franciszek pobłogosławił ozdoby wotywne na statuę Trójcy Przenajświętszej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl