Kraków: Rozpoczynają się VIII Dni Jana Pawła II

Mądrość jest tematem VIII edycji Dni Jana Pawła II, które potrwają od poniedziałku do czwartku w Krakowie. Przedsięwzięcie organizują małopolskie uczelnie, by upamiętnić postać Jana Pawła II i popularyzować jego dziedzictwo w społeczności akademickiej. 

Jak mówił w poniedziałek dziennikarzom metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, przed kanonizacją Jana Pawła II świat coraz bardziej interesuje się myślą papieża Polaka.

„Ukazanie człowieka wyjątkowo mądrego to ważna sprawa zwłaszcza, że idziemy w kierunku jego kanonizacji. Jego świętość też się przejawiała w jego wielkiej mądrości” – zaznaczył.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poinformował, że tegoroczne Dni odbywają się pod hasłem „Mądrość”.

„Dni Jana Pawła II mają za zadanie z jednej strony przypomnienie postaci Papieża, uczczenie jej, ale też zgłębienie tego dziedzictwa i pokazania, jak ono może nas dzisiaj zainspirować” – zaznaczył.

Najważniejszym wydarzeniem Dni będzie – wzorem lat ubiegłych – międzynarodowa sesja naukowa zatytułowana „Oblicza mądrości”. Wezmą w niej udział przedstawiciele środowisk teologów, filozofów, filologów, artystów, nauk społecznych, politycznych i technicznych.

Honorowym gościem będzie J.E. ksiądz kardynał Zenon Grocholewski – prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Ze Stanów Zjednoczonych przyjechał George Weigel, pisarz katolicki i teolog, autor biografii Jana Pawła II pt. „Świadek nadziei”.

Obrady – otwarte dla wszystkich – odbędą się w czwartek w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Planowane są też inne przedsięwzięcia, m.in. sesja naukowa „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II”, sympozjum „Nauka i mądrość”, koncert w bazylice oo. Franciszkanów. Dniom Jana Pawła II towarzyszyć będą konkursy – literacki i fotograficzny. Zakończy je Msza św. w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

W poniedziałek w ramach Dni Jana Pawła II wręczono nagrodę Prix Jean-Paul II Europe Chretienne, przyznaną w tym roku przez Stowarzyszenie Katolików Świeckich ks. dr. hab. Janowi Machniakowi, dyrektorowi Instytutu Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Nagroda przyznawana za rozwijanie i popularyzację myśli i duchowości Jana Pawła II.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania – pod hasłem „Prawda” – koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).

Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejne uczelnie. Hasła poprzednich edycji to: „Dobro”, „Piękno”, „Wiara i nauka”, „Wolność”, „Godność” i „Dialog”.

PAP

drukuj