fot. diecezja.radom.pl

Kościół wzbogacony o neoprezbiterów

W Kościele w Polsce posługę kapłańską rozpoczęło w sumie 401 nowych księży diecezjalnych.

W skali Polski najwięcej nowych księży przybyło w diecezji tarnowskiej (22), w archidiecezji warszawskiej (20), ale czterech z nich – absolwentów seminarium „Redemptoris Mater” – po pierwszych latach pracy w archidiecezji zostanie skierowanych do posługi na drodze neokatechumenalnej.

Do czołówki pod względem liczby wyświęconych w tym roku księży należą także archidiecezje: przemyska (18), krakowska i wrocławska (każda po 17), diecezja rzeszowska (16) oraz archidiecezje lubelska i warmińska, diecezje pelplińska i radomska (po 14) – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Jak dodano, dokładnie tylu, ile wynosi średnia ogólnopolska – 9 kapłanów – wyświęcono w tym roku w Gliwicach i Siedlcach. Natomiast najmniej neoprezbiterów przybyło w archidiecezji łódzkiej (3), diecezjach: drohiczyńskiej, ełckiej, sosnowieckiej, zielonogórsko-gorzowskiej (po 4) oraz w diecezji łomżyńskiej i łowickiej (po 5). Nie wyświęcono w tym roku nowych księży dla dwóch diecezji greckokatolickich w Polsce oraz dla ordynariatu polowego.

KAI dodaje, że jako pierwsi w tym roku przyjęli święcenia neoprezbiterzy ze Szczecina – już 6 kwietnia br., w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia. Najpopularniejszym terminem święceń w tym roku była sobota, 25 maja, kiedy aż w kilkunastu polskich diecezjach biskupi udzielali sakramentu kapłaństwa. Jako ostatni – podkreśla KAI – bo dopiero 19 czerwca br. – przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Sandomierza. W Poznaniu nowych księży święcono w obchodzone po raz pierwszy 23 maja święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Zwykle święceń kapłańskich udziela biskup diecezjalny i tak było prawie we wszystkich polskich diecezjach. Wyjątkiem byli neoprezbiterzy diecezji legnickiej, których wyświęcił w tym roku ks. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy, w zastępstwie chorego ks. bp. Stefana Cichego, ordynariusza legnickiego.

KAI podkreśla, że święcenia kapłańskie są świętem dla każdej diecezji. W związku z tym uroczystą Eucharystię, w czasie której udzielany jest ten sakrament, biskup sprawuje na ogół w katedrze lub innym znaczącym dla diecezji kościele. Jedynie tegoroczni neoprezbiterzy archidiecezji gdańskiej byli święceni w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Wyjątek zrobiono także – dodaje KAI – w diecezji drohiczyńskiej, gdzie pielęgnowany jest zwyczaj udzielania święceń nowym księżom w ich rodzinnych parafiach. W tym roku święcenia kapłańskie były w Kamionnie – w parafii, w której przed laty proboszczem był zamordowany w Dachau bł. ks. Michał Woźniak, jeden ze 108 męczenników z lat II wojny światowej.

Jednocześnie agencja przypomina, że zwyczajowo pierwsze Msze Święte – czyli tzw. Prymicje – nowi księża odprawiają w swoich rodzinnych parafiach. W niektórych diecezjach zaraz po święceniach otrzymują oni od biskupa dekret kierujący ich do posługi duszpasterskiej w konkretnej parafii, w innych przez wakacje pracują na zastępstwach, a dopiero pod koniec sierpnia trafią jako wikariusze na stałe placówki duszpasterskie, gdzie będą pracować przez najbliższe 2-4 lata.

IK

drukuj