fot. flickr.com

Kościół w Kolumbii wzywa do modlitwy na rzecz pokoju wobec „strajku zbrojnego”

Kościół w Kolumbii wezwał do 24-godzinnej modlitwy i solidarności na rzecz pokoju wobec „strajku zbrojnego”, który ogłosiła guerrilla – Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN: Ejército de Liberación Nacional). Strajk ma potrwać do 17 lutego.

Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN) powstała pięćdziesiąt lat temu pod wpływem rewolucji kubańskiej i Che Guevary. Nie wzięła udziału w procesie pokojowym, który trzy lata temu doprowadził do porozumienia rządu z FARC. Co więcej, w tym czasie wzmocniła się i częściowo przejęła tereny, na których wcześniej działał FARC.

Od 14 lutego guerrilla ogłosiła „strajk zbrojny”, który przede wszystkim obejmuje departament Norte de Santander leżący na granicy z Wenezuelą. Celem strajku jest całkowity paraliż komunikacji lądowej, powietrznej i rzecznej. Dzieci mają pozostać w domu, dorośli nie iść do pracy. Kierowcom, którzy wyjadą na drogę lub skorzystają z ochrony rządowej, grozi śmierć.

W tej sytuacji Kościół ogłosił 24-godzinną modlitwę w intencji pokoju. Wezwał też do solidarności przede wszystkim z rodzinami, które cierpią z powodu konfliktu i przemocy. Ks. bp Gabriel Villa z diecezji Ocaña poprosił wiernych, aby przynieśli do parafii żywność i produkty pierwszej potrzeby. Wszystko zostanie rozdzielone wśród potrzebujących.

Diecezja, która leży w centrum konfliktu była świadkiem wielu zamachów w ostatnich dniach. W tej sytuacji ks. bp Villa jest gotowy do podjęcia mediacji pomiędzy rządem a partyzantką.

„Potrzeba woli wszystkich, aby uniknąć nowych zamachów i znaleźć wyjście z konfliktu, który trwa od dziesięcioleci i dotyka przede wszystkim ludność cywilną” – powiedział ks. bp Gabriel Villa.

O. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj