fot. youtube.com

Kondolencje przewodniczącego KEP po śmierci ks. bpa A. Orszulika

Kościół w Polsce i nasza Ojczyzna wiele zawdzięczają śp. Księdzu biskupowi Alojzemu Orszulikowi, zwłaszcza w kontekście jego pracy w Sekretariacie KEP w niezwykle trudnym czasie reżimu komunistycznego – napisał w liście kondolencyjnym przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki po śmierci biskupa Orszulika.

Ks. abp Stanislaw Gądecki podkreślił w nim, że „dzięki jego umiejętnościom negocjacyjnym stał się jedną z kluczowych postaci w rozmowach, które doprowadziły do pokojowych przemian w 1989 r. i zwołania Okrągłego Stołu”.

„Dziękuję Bogu za tak mądrego i doświadczonego pasterza, którego życie i posługę doskonale opisują słowa jego biskupiego zawołania: +Christo in aliis servire+ (służyć Chrystusowi w drugich)” – czytamy w przekazanym PAP w czwartek wieczorem liście przewodniczącego episkopatu Polski.

Dodał jednocześnie, że ze smutkiem przyjął wiadomość o zmarłym w czwartek w wieku 90 lat księdzu biskupie Alojzym Orszuliku, pierwszym biskupie łowickim, zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1989-1994, dyrektorze biura prasowego KEP w latach 1968-1993, konsultorze Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, kawalerze Orderu Orła Białego.

Przewodniczący KEP podkreślił, że zmarły biskup Alojzy wykorzystywał swe umiejętności najpierw jako członek Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską, członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu, organizator kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, wiceprzewodniczący Komisji KEP ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji KEP ds. Wydawnictw Kościelnych oraz uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

„Z wiarą wsłuchujemy się w słowa Mateuszowej przypowieści o talentach, które Pan zostawił swoim sługom, dla pomnożenia dobra i powtarzamy je w obliczu śmierci biskupa Alojzego „dobrze, sługo dobry i wierny (…) Wejdź do radości twego Pana” – napisał w liście kondolencyjnym przewodniczący KEP.

Ks. abp S. Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski złożył wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła śmierć biskupa Alojzego – rodzinie, bliskim, współpracownikom, kapłanom i wiernym diecezji łowickiej.

PAP/RIRM

drukuj