Jubileusz Kapłaństwa ks. bpa Antoniego Dydycza w Serpelicach

W Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła – w sobotę 29 czerwca przypada dokładnie 50 rocznica przyjęcia święceń kapłańskich przez ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza.

Tego dnia Pasterz Kościoła drohiczyńskiego będzie dziękował Bogu za dar powołania w swej rodzinnej miejscowości Serpelicach nad Bugiem, gdzie się urodził i wychował. Gdzie też odkrył powołanie do życia zakonnego, inspirowany przykładem przybyłych tam Braci Mniejszych Kapucynów. Gdzie też często powraca, aby stanąć nad grobem swych rodziców, brata, bliskich jego sercu zakonników, krewnych i przyjaciół, a także aby odpocząć w malowniczej scenerii nadbużańskich lasów i Podlaskiej Kalwarii.

W miejscowym kościele parafialnym celebrować on będzie tego dnia Eucharystię o godzinie 11.00. Do koncelebry Jubilat zaprasza wszystkich chętnych kapłanów, a wiernych do uczestnictwa w niej.

Głównym punktem tegorocznych obchodów jego Złotego Jubileuszu Kapłaństwa była Eucharystia, celebrowana w katedrze drohiczyńskiej, w dniu Jego Patrona św. Antoniego 13 czerwca. Dzień wcześniej w konkatedrze sokołowskiej odbył się koncert dziękczynny, dedykowany Jubilatowi. W uroczystościach tych wzięli udział biskupi z Polski na czele z Nuncjuszem Apostolskim oraz z Białorusi, Litwy i Włoch, księża i członkowie zgromadzeń zakonnych z różnych stron świata, duchowieństwo prawosławne, duża grupa parlamentarzystów, delegacje władz wojewódzkich, samorządowych różnych szczebli, aktorzy, przedstawiciele wielu organizacji, stowarzyszeń oraz liczni diecezjanie i goście. Obszerny list skierował do Jubilata Papież Franciszek, w którym podkreślił jego wielką osobowość i zaangażowanie duszpasterskie w różnych okresach swego życia i na różnorodnych płaszczyznach w Kościele powszechnym i partykularnym.

Ks. bp Antoni Dydycz po nowicjacie, ślubach w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów oraz studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, 29 czerwca 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie w Łomży z rąk ks. bp. Czesława Falkowskiego. Jako ojciec Pacyfik był katechetą w Lublinie i duszpasterzem w Białej Podlaskiej. Pełnił wysokie funkcje we władzach zakonnych, jako prowincjał Warszawskiej Prowincji Kapucynów i generalny definitor zakonu w Rzymie, pomagając Kościołowi w krajach komunistycznych.

Bł. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji drohiczyńskiej 20 czerwca 1994 roku. Sakrę biskupią przyjął 10 lipca 1994 w Drohiczynie z rąk Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka. Jako Biskup Drohiczyński odnowił on oblicze diecezji, aktywnie włącza się w różne inicjatywy związane z życiem duchowym. Jest obecny też w środkach społecznego przekazu, co rozsławiło Drohiczyn i diecezję, broniąc wartości i wolności mediów oraz stając odważnie w ich obronie.

 

Ks. Artur Płachno

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl